Müşrikleri niçin gördükleri yerde öldürmemişler?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

Hz. Muhammed ve sahabeler müşrikleri öldürmek için niçin savaşları beklemiştir bu şekilde cenk olacaklarını nereden biliyorlardı? Doğrusu Ebu Cehil ve ya Ebu Süfyan benzer biçimde müşrikleri görmüş olduğu an öldürmemiş de muharebede öldürmüş bunun sebebi nedir? Ve Hz. Muhammed bu savaşları niçin beklemiştir? Bu savaşların olacağını biliyor muydu?
Doğrusu kısacası ayette de olduğu benzer biçimde Hz. Muhammed ve sahabeler müşrikleri niçin gördükleri yerde öldürmemişler?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Bunun birçok hikmeti olabilir:

a) Ilkin Mekke döneminde birkaç şahıs olan Müslümanların müşrikleri öldürmeleri durumunda kendileri tamamen yok olacaklardı.

b) İslam dini adam öldürmek için değil, onları ıslah etmek için gelmiştir. Farzımuhal güçleri yetseydi ve onlar da müşriklerin çoğunu öldürselerdi, bu takdirde sahabelerin çoğunun imana gelmeden dünyadan göçmesi anlamına gelirdi. Bu ise İslam’ın hedefinde olmayan bir şeydir.

c) İslam’da cenk daha fazlaca savunma savaşıdır. Müslümanların sonradan savaşmaları onların isteklerine bağlı değil, mecburi cenk olmuştur.

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Anonim tarafınca Cu, 12/07/2019 – 14:56 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir