Namaz hangi durumlarda kazaya bırakılır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Bir kişinin namazı; ya uykuda, ya unutmuş olduğu için, ya da kılmasını imkânsız hale getiren fiziki şartlardan dolayı kazaya kalabilir. Bunların haricinde namazı kazaya bırakmak haramdır. Hanefi, Şafii ve Maliki mezhepleri bu şekilde bir kişinin hem tevbe etmesi hem de kazaya kalan namazını kılması icap ettiğini söylerler. Hanbelî mezhebi ise bu kişinin tevbe edip, tekrar namazını kazaya bırakmaması gerektiği görüşündedir. Onlar, yukarıdaki üç sebep haricinde kılınamayan bir namazın kaza edilmesini caiz görmezler.

İşin aslına ulaşınca: Kur’an ve sünnette namazın kazası diye bir şey yoktur. Bir tek uyuyan ve unutan kimseler uyandıklarında / hatırladıklarında namazlarını vakitleri haricinde kılabilirler. Bu, onlar için bir kaza değil; eda olur. Nitekim Peygamber Efendimiz de bir defasında uyanamadıkları için sabah namazını ((Buhari, Mevâkîtu’s-Salât, 35; Müslim, Mesâcid, 310-313; Nesâî, Mevâkît, 55; Ahmed b. Hanbel, 2/428, 4/441.)) , bir defasında da (Hendek Savaşı’nda) unuttukları için ikindi namazını ((Buhari, Mevâkîtu’s-Salât, 36, 38, Ezan, 26, Salâtü’l-Havf, 4, Megâzî, 29.)) kılamamışlardı. Bunun haricinde kalan kimselerin gerek tadı olarak gerekse gevşeklikten, tembellikten dolayı namazları zaman haricinde kılmaları diye bir şey söz mevzusu değildir. Bunlar büyük bir günah işlemişlerdir. Tek yapacakları şey derhal tevbe- istiğfar etmek ve tekrar asla namaz kaçırmamaktır. Aslına bakarsanız Peygamberimiz de uyuya kalıp kılamadıkları sabah namazından sonrasında yapmış olduğu şu açıklamada tadı olarak kılınmayan namazların kazasından bahsetmemiştir:

“Dikkat edin! Sizin için, bende bir örnek vardır.” (Sonrasında sözlerine şöyleki devam etmiştir:) “Dikkat edin! Uyku sebebi ile namaz kaçırmakta bir kusur yok­tur. Kusur, sadece namazını başka namazın vakti gelinceye kadar kılma­yan kimsede vardır. Binaenaleyh bu uyuyup kalma işi kimin başına gelirse o şahıs uyan­dığı vakit o namazı kılıversin! Fakat ertesi gün, o namazı her zamanki vaktinde kılsın!…” (Müslim, Mesâcid, 311 (681)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir