Namaz kılan birini ön saftan arka safa çekmek diye bir şey var mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Ön safta yer olmadığı için yalnız başına arkada namaz kılmak mecburiyetinde kalan kimsenin durumunda ihtilâf edilmiştir.

a. İmam Şafii’ye bakılırsa, bu kimse ön saftan birini yanına çekmeden tek başına kılar. Bu sebeple eğer ön saftan birini yanına çekecek olursa evvelâ o kim­seyi ön safta bulunmanın faziletinden yoksun eder ve ek olarak o safta da bir gedik açmış olur. Bu bakımdan yalnız başına kılar.

b. İmam Malik’e bakılırsa ise, safların arkasında namaz kılan kimsenin na­mazı tamdır. Önden bir kimseyi yanına çekmesine lüzum yoktur. Eğer çe­kecek olursa, çekilen kimse o adama itaat etmemelidir.

c. Bazı âlimler de ön safta bulunan bir kimseyi arka safa çekmenin o hiç kimseye zulüm bulunduğunu söylemişlerdir.

d. Hanefilere bakılırsa ise, o kimse imam rükû’a eğilmek isteyinceye kadar bir kimsenin dışarıdan gelmesini bekler. Gelmeyeceğini anlayınca da imam rükû’a varmadan ön safta bulunan birisini yanına çeker ve namazım o şekilde kılar. Bu hareketiyle hadis-i şerifteki nehye muhatap olmaktan kurtulur.

Şafiî ulemasının çoğunluğuna bakılırsa bu durumda kalan kimse namaza dur­duktan sonrasında ön safta bulunan bir kimseyi çekerek yanına durdurur. O kimse de bu insanın isteğine itaat etmekle büyük ecirlere nail olur.

Her ne kadar yargı bu ise de, zamanımız insanlarının bunu bilmeme­si, tatbikinden doğacak mahzurları da göz önüne alarak safta tek başına na­mazını kılabileceği ifade edilmiştir.

Nimet-i İslâm müellifi merhum Mehmed Zihni Efendi’nin şu kıymetli mütalaasını da unutmamak lâzımdır:

“Yalnız durmak zamanınızda evlâdır. Bu sebeple namaz meselelerini bil­memek halkın büyük çoğunluğu içinde yaygın olduğundan çekilen şahıs­nin namazının fasit olma ihtimali vardır.”

KAYNAK: Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Necati Yeniel, Hüseyin Kayapınar, Denetim: Mehmed Harp, Şamil Yayınevi, İstanbul, 1988, c: 3, s: 47-48.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir