Namaz kılarken çocuklar önümüze geçerse namazı bozmalı mıyız?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Minik çocuklar sizi çekiştirdiği vakit namazı bozmanıza gerek kalmamıştır. Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem namazda iken kızı Zeynep’ten olma torunu Ümame onun omuzlarına çıkar, oynardı. Fakat Peygamberimiz onu engellemediği şeklinde kendi namazını da bozmazdı. Üstelik Resulullah torunu Ümâme sırtında olmasına rağmen namaz kılarken ashaba da imamlık yapmaktaydı.

Bununla ilgili bir hadis şöyledir:

Ebû Katâde’den; demiştir ki: Biz öğle ya da da ikindi na­mazı için Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemi beklemekteydik. Bilâl de Peygamberimizi na­maza çağrı etmiş iken bir de baktık ki, kızının (Zeynep) kızı Ümâme binti Ebi’l-Âs omzunda olarak mescide girip namaz kılacağı yere durdu. (Ona, uyarak) ikimiz de arkasına durduk. Ümâme ise, bulunmuş olduğu yerde (kısaca Resûlullah’ın omzunda) duruyordu. (Resûlullah) tekbir aldı. Ikimiz de tekbir aldık. Resûlullah rükû’a varmak isteyince onu tuttu (omzundan aşağı) indirdi. Sonrasında rükû ve secdeye vardı. Secdeyi bitirip de ayağa kalkmak isteyince Ümâme’yi gene (eski) yerine kısaca omzuna koydu. Resûlullah namazı bitirinceye kadar her rekâtta bunu halletmeye devam etti.” (Ebu Dâvûd, Salât, 164-165; Nesâî, İmamet, 37.)

Hadisten de anlaşılacağı şeklinde gerek anne-babanın gerekse de cami cemaati ve imamların bu şeklinde durumlarda evlatları üzmemesi, azarlamaması, onları namazdan ve camiden soğutacak tavırlardan uzak kalması gerekir.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir