Namazda eteğin altına pijama vs. şeklinde bir şey giymek koşul mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Bacakların çıplak olarak birbirine değmesi namazı bozmaz. Bayanlar ayaklarına kadar uzanan etekleri ile namaz kılabilirler. Eteğin altına pijama vs. giymeleri koşul değildir. Resûlullâh mescitte adamların arkasında namaz kılan hanımefendilere erkeklerden ilkin başlarını kaldırmamaları icap ettiğini söylemişti. Bunun sebebi, secdeye varan adamların arkadan avret bölgelerinin görülme ihtimalidir. Demek ki onların üzerlerindeki elbiseden başka iç elbiseleri yoktu ve o şekilde namaz kılıyorlardı.

Mevzuyla ilgili rivayetler şöyledir:

Sehl ibn Sa’d şu şekilde demiştir: Bazı insanoğlu Resûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem ile beraber namaz kılardı. O halde ki bunlar bellerindeki futalarını[1], minik olduğundan (çocuklar şeklinde) boyunlarına bağlamış olurlardı. Bu sebepten (cemaate gelen hanımefendilere): Erkekler doğru­lup oturmadıkça başlarınızı secdeden kaldırmayınız, denirdi. (Buhârî, Amel fi’s-Salât, 14)

Esma bint Ebî Bekr demiştir ki: Resûlullâh’ı, adamların avret mahallerini görmelerinin çir­kinliğinden dolayı; “(Ey hanımefendiler topluluğu) sizden kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa erkekler (secdeden) başlarını kaldırmadıkça başını kaldırmasın” buyururken işittim. (Ebû Dâvûd, Salât, 141-142)

[1]  Futa: Vücudun belden aşağı kısmını örtecek şekilde kuşanılan, çoğu zaman ipekten bir nevi önlük, peştemal.

Cevabın yayımlandığı yer için bkz: Yahya Şenol-Enes Alimoğlu, İnsanlık Zamanı Süresince O Namaz, Süleymaniye Vakfı Yayınları, 3. Baskı, İstanbul, 2016, s. 181-182.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir