Ne Şekilde çalışkan olurum? Başarı göstermiş olmak için hangi adımları takip etmeliyim?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

​Merhaba hem bu dünyada hem de ahiret yaşamı için Nasıl çalışkan olurum? Başarı göstermiş olmak için neler yapmak lazım? Adım adım yazar mısınız? Birde ben zekâ ve kabiliyetten ziyade, daha fazlaca çalışkanlığa inanıyorum fakat birazcık tembelim. Ne Şekilde çalışkan bir insan olabilirim? İslam’da başarı göstermiş olmak için neler denmiştir? Ayrıca tecim, ziraat, iş için değil de üniversite sınavına hazırlanacağım. Tertipli çalışan insan olmadığım için bu yıl tertipli ve fazlaca çalışmak isterim.

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Allah bizlerden ne dünyayı terk etmemizi ne de ahireti unutmamızı istiyor; Cenâb-ı Hak bizlerden dünyada İslâm’ın belirlediği helâl dairede, dünyalık vazifelerimizi aksatmadan yapmamızı, bu esnada da Allah’a karşı olan kulluk vazifelerimizi hakkıyla yerine getirmemizi istiyor.

Bu çizgide olursak adeta uykuda dahi geçireceğimiz saatlerin yakarma hükmüne geçeceğini bizlere İslâm müjdeliyor.

İslâm’da bir ihtimal kısa müddet için -bahusus Ramazan ayında bir süre itikafa girmek gibi- nefis terbiyesi ve muhasebesi için inzivaya çekilmemize izin var fakat, toplumdan tamamen uzaklaşıp, aile de kurmayıp, ömrünü tek başına, 24 saat yakarma halinde de olsa geçirmemize cevaz yoktur.

İslâm her mevzuda ifrat ve tefritten uzakta, sırat-ı müstakimde olmamızı istiyor.

Bu açıklamalar doğrultusunda bir mümine düşen günlük işlerini şu şekilde tanzim etmektir;

  • Ilk olarak 5 zaman namazlarımızı olabildiğince cemaatle kılmak suretiyle program yapmalıyız, bu eğer olmazsa olmazdır. Bunun yanı sıra 2 rekat da olsa geceleri teheccüd namazı kılmamızın bizlere fazlaca büyük manevî ve uhrevî faydası olacaktır.
  • Her gün, tercihen yatsı namazı öncesi yada sonrası bir saat dahi olsa, Kuran, Kuran tefsiri, siyer, peygamberler zamanı, ilmihal, imanımızı tahkiki boyuta çıkartacak alimlerin eserlerinden okuyup, bu tarz şeyleri kucak kucak tefekkür etmeliyiz.

Buraya kadar olanların hepsi günde averaj 2 saatimizi alacaktır. Asla kimse buna zaman bulamadığını söylemesin, söylüyorsa kendisini sorguya çeksin;

– İşinde asla mi kahve, çay molası vermiyor? Kahveyi ve çayı farz namaza tercih ediyorsa diyecek bir şey yok.

– Evinde asla mi boş boş TV seyretmiyor? Bu malayani işi gene namaz ve ilim öğrenmeye tercih ediyorsa ona da diyecek bir şey yok.

– Şahıs günde kaç saatini cep telefonunda yada bilgisayarının başlangıcında gene malayani işlerle geçiriyor? Bu hiçbir faydası olmayan işleri gene tefekkürün önüne geçiriyorsa, hakkaten ona da diyecek hiçbir şey yok.

İşin aslı, Allah’ın eğer olmazsa olmaz namazı ile bir saat ve gene bir saat kadar “Allah benden ne istiyor, bana demiş?” seçimi sorulara yanıt aramak, ilim öğrenmek ve tefekkür etmekle kazanacağımız sevap ve alacağımız tanrısal destekle adeta tüm günümüzü yakarma ediyormuşçasına geçirmiş olacağız.

Böylece Cenab-ı Hakk’ın da yardımını arkamıza aldıktan sonrasında dünyalık işlerimize konsantre olabiliriz, hepsi helal dairede olmak kaydıyla;

– Çalışıyorsak, günde 10 saat, yol dahil ekmeğimizin peşine düşebiliriz.

– Öğrenci isek, gene günde 6-8 saat derslerimize çalışabilir, 2-4 saat ilave istirahat edebiliriz.

– Günde 1 saatimizi dolu dolu ailemize ayırabiliriz.

– Gene günde 1 saatimizi dostlarımıza, arkadaşlarımıza, hatta dinimizi tebliğe, İslamın emirlerini ulaştırmaya ve yasaklarından sakındırmaya ayırabiliriz.

– Günde 1 saat toplam yiyecek yiyebiliriz, bu esnada söyleşi de edebiliriz.

– Günde 8 saat uyuyabiliriz.

Görüldüğü şeklinde günde 1 saat namaz, 1 saat ilim ve tefekkür, 10 saat emek harcama, 1 saat aile, 1 saat dost ve dost sohbeti, 1 saat yiyecek ve 8 saat uyku = 23 saat, hâlâ 1 saat boşumuz kalıyor.

Fakat bir bakıyorsunuz ki, bizlere süre yetmiyor. Üstelik burada yazdıklarımızın da birçoğunu ya yapamıyoruz ya da yarım yamalak yapıyoruz.

İşte bu görkemli sualiniz yardımıyla çoğumuz gördük ki aslına bakarsak vaktimizi ne kadar boş ve faydasız, bilhassa de kabrin diğer tarafında hiçbir işimize yaramayacak anlamsız işlerle geçiriyoruz.

Gelin biz 1 saat namaz ve 1 saat ilim tahsili ve tefekkür ile başlamış olalım, yardımı da sabırla ve ihlasla O’ndan isteyerek yukarıdaki verdiğimiz programa riayet etmeye çaba edelim…

Bu şekilde bir program ve tevekkülle fazlaca kısa bir süre içinde huzuru bulacağınıza bunun da otomatikman peşinden başarıyı getireceğine güvenli olabilirsiniz; hatta içsel makamınız yükseldikçe başarı kriterinizin de değişeceğini müşahede edeceksiniz, güvenli olabilirsiniz.

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Anonim tarafınca Çar, 19/06/2019 – 15:30 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir