Niçin ve Niçin Namaz?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Niçin ve Niçin Namaz? rahim

Anne karnındaki bir çocuğun ağzı vardır, gözü vardır, kulağı vardır, eli vardır, ayağı vardır. Tüm aza ve cihazatı tam tekmil verilmiştir. Oysa bunların hiçbirine orada lüzum yoktur. Orada çocuk, gıdasını, göbeğinden annesine bağlı bir hortumla almaktadır.

Simdi bu çocuk:

-Ya Rabbi! dese, su hortum bana yetmektedir. Pekiyi şu ağza, şu göze, şu kulağa, şu ele, şu ayağa ne lüzum vardı. Hiçbir işe yaramamaktadırlar?

Herhalde ALLAH’dan şöyleki bir yanıt alacağı muhakkak:

– “Acil etme kulum, aklın almadığı şeye de burnunu sokma. Sen kısa bir süre sonra o şekilde bir âleme gideceksin ki burada ‘her şeyim’ söylediğin hortum, orada hiçbir şeye yaramayacak, kesilip atılacak. Gereksiz sandığın ağız, göz, kulak benzer biçimde şeylerde en lüzumlu aygıt durumuna geçecek.”
 

Niçin ve Niçin Namaz? rahim 2

O çocuk bu gerçeklere inanmasa ve bir inkârcı olarak dünyaya gelse hakikaten hortumun işe yaramadığını, ebenin onu kesip kaldırıp attığını; gereksiz sandığı ağız, göz benzer biçimde cihazların araya girdiğini, onlarsız olunmayacağını görse utanır mı, utanmaz mı? İnanmadığı için dizlerini döver mi, dövmez mi?

Şu anda bizde, tıpkı o çocuk benzer biçimde bir ananın karnındayız. 9 ay, 9 yıl yada 90 yıl sonrasında bir başka dünyaya doğacağız. O dünyanın adı ahiret. Biz şu anda dünya anamıza maddi hortumlarla, midemiz ile bağlı durumdayız.

Eğer biz:

-“İşte geçinip gidiyoruz. Ya Rabbi! Şu Namaza, oruca, hacca, zekâta, dine, imana, İslam’a ne lüzum vardı?” Dersek Rabbimizden söyle bir yanıt alacağımız muhakkak!

– “Ey kullarım! Kısa bir süre sonra bu dünyadan çıkacaksınız. O şekilde bir âleme götürüleceksiniz ki orada ‘her şeyim’ dediğiniz bu maddi hortumların hiçbiri işe yaramayacak. Gereksiz sandığınız namaz benzer biçimde, zekât benzer biçimde, hac benzer biçimde ibadetler de en lüzumlu şeyler durumuna geçecek. Orada insanlara otomobiline, parasına, servetine ve suretine bakılırsa değil; kalbine ameline ve ibadetine, namazına bakılırsa kıymet verilecek.

Kısaca namazınız, zekâtınız, orucunuz, haccınız, hayır hasenatınız, ahirette sizin için her şey olacak. El olacak, ayak olacak, dil olacak, dudak olacak, villa olacak, havuz olacak, senet olacak, berat olacak, tayyare olacak, sonu olmayan zenginlik ve mutluluk olacak özetlemek gerekirse Aden olacak.

Eğer biz bilgiçlik eder, fen ve teknik asrında olduğumuzla şımarır, Rabbimizin hikmet lisanıyla buyurduğu bu gerçekleri kabul etmez, ibadetsiz bir tembel yada bir inkârcı olarak ahirete gider, gerçekleri görürsek utanmaz mıyız? Hakikaten her şeyim dediğimiz hortumlarımızın, kısaca arabamızın, apartmanımızın, paramızın, pulumuzun hiçbir işe yaramadığını müşahede ederek, ibadetlerin her şey bulunduğunu anlasak o anne karnında ağzı gereksiz gören çocuk benzer biçimde utangaç olmaz mıyız? Dizlerimizi dövmez miyiz? Keşke inansaydık, keşke namazımızı kılsaydık, orucumuzu tutsaydık, zekatımızı tam verseydik, ALLAH için yasasaydık, eşi olmayan insan şanlı Peygamber Hz. Muhammed ( s.a.v)’in yolunda yürüseydik demez miyiz?
 

Niçin ve Niçin Namaz? rahim 3

Pişman olacağın, dizlerini döveceğin o gün gelmeden aklını başına al…

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Per, 14/02/2008 – 00:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir