Nefis terbiyesi için bazı helalleri kendimize haram kılmalı mıyız?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Bizim her mevzuda örnek alacağımız şahıs bellidir: O da Allah’ın Resulüdür. Allah Teâlâ şu şekilde buyurmuştur:

“Ey inananlar! And olsun ki, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı oldukca anan kimseler için Resulullah (Allah’ın Elçisi) en güzel örnektir.” (Ahzab, 33/21)

O, bir defasında kendisine helal olan bir yiyeceği haram kıldığında şu ayet nazil olmuştur:

“Ey Nebi! Eşlerinin rızasını gözeterek Allah’ın sana helâl kıldığı şeyi niçin kendine haram ediyorsun? Allah oldukca bağışlayan, oldukca esirgeyendir.” (Tahrim, 66/1)

Biz müminlere de Allah şu şekilde buyurmuştur:

“Ey inanç edenler! Allah’ın size helâl kıldığı iyi ve temiz şeyleri (siz kendinize) haram kılmayın ve sınırı aşmayın. Allah sınırı aşanları sevmez.” (Maide, 5/87)

Ey Âdemoğulları! Her secde yerine vardığınızda süslerinizi (size yakışan giysiyi) giyinin. Yiyin, için fakat israf etmeyin.  Allah israf edenleri sevmez.

De ki: “Allah’ın kulları için çıkardığı süsü (yakışan giysiyi), temiz ve leziz rızıkları kim haram etti? De ki, bunlar dünyada esasen müminler içindir; Ahiret gününde ise bir tek onlar için olacaktır.” Bilen bir cemiyet için âyetlerimizi bu şekilde açıklarız.

De ki: “ Rabbim bir tek şunları haram etti: “İster açık, ister gizli saklı olsun, her türlü fuhuş, ism [1], haksız hücum, Allah’ın hakkında bir belge indirmediği şeyi ona şirk koşmanız ve Allah hakkında bilmediğinizi söylemeniz.” (Araf, 7/31-33)

Dolayısıyla kim ne yapmıştan oldukca Allah bizlerden neyi Nasıl yapmamızı istemiş ve Allah’ın Resulü bu tarz şeyleri Nasıl uygulamış, onunla ilgilenelim.

—————————————————————————-

[1] İsm (الإثم) “günah” diye çeviri edilir. Zenb ve cünah’a da aynı anlam verilince aradaki fark kaybolmakta, o süre meselâ, Kur’an’da içkinin haram olduğuna dair bir hükmün olmadığını söyleyenler çıkmaktadır. Oysa Bakara 2/219’a bakılırsa içki ve kumarda büyük bir ism vardır. İsm, Allah’ın haram  kıldığı şeylerden olduğuna bakılırsa içki haramdır. Bu sebeple kelimeyi çeviri etmedik.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir