Niçin katılım bankalarının finansmanında faiz bulunduğunu söylüyorsunuz?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Katılım bankaları, sözlü olarak yaptıkları işlemlerde, işlem eğer satım ise “satıcı”, kiralama ise “kiraya veren” şeklinde tüm sorumlulukları üstüne almak durumundadırlar. Soruda da belirtildiği şeklinde eskiden birçok hukuki muamelede yazılı evrak kullanılmazdı; fakat bu işlemleri yapanlar, işlemde hangi konumda iseler o konumun gerektirdiği tüm hakları ve sorumlulukları yerine getirmekle yükümlü tutulurlardı. Kısaca klasik dönem fıkıh kitaplarında bir arazinin satımında tapu senedinin yazılması, teslimi koşul koşulmaz; fakat satılmış olduğu belirtilen arazinin anlaşmada belirtilen şartlara haiz olmadığı anlaşılırsa sorumlusu satıcı olurdu.

Bakkaldan bir kilogram. peynir alındığında eğer peynirin bozuk olduğu anlaşılırsa müşteriye, peyniri bakkala götürüp geri verme ve bedelini alma hakkı doğar.

Nikâh vakası da aynı şekildedir. Eğer sözlü olarak bir nikâh kıyılmışsa bu akitten doğan tüm hak ve sorumluluklar taraflar açısından bağlayıcı olur. Kısaca eşlerden biri öldüğünde ya da ayrılık gerçekleştiğinde ilgili hukuki hükümler, taraflar için uygulama edilir. “Biz belge imzalamamıştık, bu sorumlulukları kabul etmiyoruz.” denemez.

Günümüz bankacılığında ise bankalar, yazılı olarak “kredi verdik”, sözlü olarak da “alım-satım yaptık” dedikleri için, akit sonrası ortaya çıkan ihtilaflarda genel anlamda kredi sözleşmesi şartlarına nazaran hukuki ihtilafların çözümü yoluna gitmeleri birçok hak yitirilmesine sebep olmaktadır. Bankaların yapmış olduğu herhangi bir sözleşme incelenirse işlemden kaynaklanacak hiçbir sorumluluğu kabul etmediklerinin açıkça yazılı olduğu görülecektir.

Geliri helal kılan, nimetle beraber külfete de katlanmaktır. Yalnızca nimetten yararlanıp külfete (riske) asla katlanmadan elde edilmiş gelir, kâr değil, faizdir.

Doç. Dr. Servet Bayındır

Bu mevzuyla ilgili öteki cevaplarımızı, aşağıdaki bağlantılardan okumanızı tavsiye ederiz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/katilim-bankalari-finanse-ettikleri-urunlerde-faize-sebebiyet-veriyor-mu.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/katilim-bankalarinin-gayrimenkul-finansmani-faizli-midir-degil-midir.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir