Nikâhta Allah’ın tanık olması yetmez mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Evlilik için tanık de yetmez, birçok kimsenin hazır olup o eşiyle olan evliliği görmeleri gerekir. Allah Teâlâ şu şekilde buyurur:

“İçinizden evli olmayanları evlendirin …” (Nûr, 24/32)

“Kocaları ile örfe uygun olarak anlaşmışlarsa evlenmelerine engel olmayın.” (Bakara, 2/232)

Bu ve benzeri ayetler, evliliğin denetlenmesini mecburi kılmaktadır. Bu sebeple yalnız iki kişinin şahitliği ile kıyılan nikâhla da evlilik olmaz, denetlenmesi ve birçok müslümanın bundan bilgisinin olması gerekir.

Dinen evlenmeleri mümkün olan bir müslüman erkekle bir müslüman kadın aralarında nikâh olmadığı müddetçe yalnız başlarına kalamazlar, el ele tutuşamazlar vs. Bunlar, bizlerin değil; Allah’ın koymuş olduğu kurallardır. Biz dünyaya sınav için gönderildik, sınav edecek olan ise Allah’tır. Bu durumda tüm kuralları o koyar, biz değil! Bizlere düşen bu kurallara uymaktır. Ahirette ise kimin ne aşama bu kurallara uyduğu belli olacak, buna gore bazısına rahmet bazısına de azap edilecek.

Sitemizin www.suleymaniyevakfi.org sitemizin NİKÂH/EVLİLİK başlığı altında yazılar-araştırmalar, bir de soru-cevap kısmı bulunmaktadır. Oradaki yazıları dikkatli bir halde okursanız sorularınıza net cevaplar bulabilirsiniz. Nikâhta velinin yeri, velisiz nikâh, gizli saklı nikâh şeklinde konuların işlendiği bu yazıları okuyunca gizli saklı nikâh kıyılamayacağını, ailelerin kızlarını zorla evlendiremeyeceğini yada sebepsiz yere evlenmesini engelleyemeyeceğini vs. görmüş olacaksınız.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir