Nisâ 7. ayete gore hanımlarla erkekler miras mevzusunda eşit midirler?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

O ayette Allah Teala, şu şekilde buyurmuştur:

“Ana babanın ve yakınların bıraktıklarından, erkeklere hisse vardır. Ana babanın ve yakınların bıraktıklarından bayanlara da hisse vardır. Bunlar, azca yada oldukca, belirli bir hissedir.” (Nisâ, 4/7).

Ayet mealindeki “erkeklere hisse vardır (…) bayanlara da hisse vardır.” ifadeleri, Arapça’sındaki “نصيب , nasîbun” kelimesinin Türkçe karşılığıdır. Bu da ‘belirli bir hisse, hisse’ anlamında olup “mirasçılık açısından” hanımlarla erkekler içinde farklılık olmadığını; farklılığın, hisselerde bulunduğunu belirtmektedir. Aslına bakarsan devamındaki ayetlerde de bu hisseler belirtilmiştir.

İlgili ayetler şöyledir:

“Allah evladınız hakkında adama, iki kız hissesi vasiyet eder. Eğer kızlar ikinin üstünde ise, bıraktığının üçte ikisi onlarındır; eğer bir kız ise yarısı onundur. Ana babadan her birine, ölenin evladı var ise altıda bir verilir. Ölenin evladı olmaz, anası babası ona varis olursa anasına üçte bir hisse verilir. Kardeşleri var ise, altıda biri annesinindir. Bunlar, yapmış olduğu vasiyetin yerine getirilmesinden yada borcunun ödenmesinden sonrasında olur. Babalarınız ve oğullarınız… Onlardan hangisinin çıkar bakımından size daha yakın bulunduğunu bilmezsiniz. (Bu sebeple) paylar Allah tarafınca belirlenmiştir. Allah bilir, doğru karar verir.

Kadınlarınızın evlatları yoksa bıraktıklarının yarısı sizindir, evlatları var ise, bıraktıklarının dörtte biri sizindir. Bunlar, yapmış olduğu vasiyetin yerine getirilmesinden yada borcunun ödenmesinden sonrasında olur. Sizin evladınız yoksa ettiğiniz vasiyet yada borç çıktıktan sonrasında bıraktıklarınızın dörtte biri karılarınızındır; evladınız var ise, bıraktıklarınızın sekizde biri onlarındır. Eğer bir adam yada hanıma kelale yollu (evladı ve babası olmadığı halde) varis olunuyor ve bunların ana-bir adam yada bir kız kardeşi bulunuyorsa, her birine edilen vasiyetten yada borçtan arta kalanın altıda biri düşer; ikiden çoksalar, üçte birine, zarara uğratılmaksızın ortak olurlar. Bunlar Allah tarafınca vasiyet edilmiştir. Allah bilendir. Halim’dir.

Bunlar Allah’ın yasalarıdır. Allah’a ve Peygamberine kim itaat ederse onu içlerinden ırmaklar akan cennetlere koyacaktır, orada temellidirler, büyük kurtuluş budur.

Kim Allah’a ve Peygamberine baş kaldırır ve yasalarını aşarsa, onu, temelli kalacağı cehenneme sokar. Alçaltıcı azap onadır.” (Nisâ, 4/11-14)

Lütfen aşağıdaki linki de tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/kuran-i-kerim-mirasdan-kadina-1-erkege-2-pay-verilmesini-ongoruyor-neden.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir