Oje, abdeste ve gusül abdestine mâni midir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Oje, tırnakların üstünde katman oluşturan ve suyun tırnakların altına geçmesini engellemiş olan bir maddedir. Hanımefendiler bunu süslenme amacı ile tırnaklarına sürerler. Eski ulema döneminde bu şekilde bir maddenin olmamasından dolayı, bunun abdeste yada boy abdestine (gusle) engel olup olmayacağı mevzusunda tereddütler ortaya çıkmıştır.

Eskiden hanımefendiler ellerine kına yakar, kına parçacıkları tırnaklar üstünde bir katman oluştururdu. Kına yakma adeti hâlâ devam etmektedir.

Abdest ayetinde Allah Teâlâ şöyleki buyurmaktadır:

“Mü’minler! Namaza kalktığınızda yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayınız.” (Mâide, 5/6)

Yıkama, organın üstünden suyun akıtılması şeklinde tanım edilmiştir. Ebu Hanife ve İmam Muhammed’e bakılırsa bir damla da olsa suyun akması gerekir. Yağ sürer şeklinde suyu organa sürmek kafi olmaz. Ebu Yusuf ise organın ıslanmasını kafi görmüş, suyun akmasını koşul koşmamıştır. (İbn Âbidîn, Hâşiyetü Reddi’l-Muhtâr, İstanbul, 1984, c. 1, s. 96) Organın üstüne su sürmenin yıkama olmayacağı açıktır. Bundan dolayı bu, organı ıslak elle mesh etmek olur. Oysa ayette emredilen, yıkamadır; mesh değil.

Kına fazlaca ince de olsa tırnak üstünde bir katman oluşturur. Başka bir halde o rengin tırnak üstünde kalması mümkün olmaz. Kına çamurunun parçacıkları tırnak diplerinde sert katman oluşturur ve suyun tırnağa ulaşmasını engeller. Kına, oje şeklinde değildir. Gözeneklerinden tırnağa su ulaşabilir. Sadece bu suyun tırnağın tamamına yetişmesi ve tırnağın üstünden akıp gitmesi mümkün değildir. Bunun olabilmesi için, suyun tırnakla kınanın arasına girmesi gerekir ki bu durumda tırnakta kına kalmaz. Bu şekilde bir şeyin mümkün olmadığı açıktır. Bu sebeple kınalı tırnağın emredildiği şekilde yıkanması mümkün değildir.

Abdest ayetinin sonunda Allah Teâlâ şöyleki buyurmaktadır:

“Allah size (abdest ve guslü emretmekle) bir güçlük çıkarmak istemiyor. Fakat sizi arındırmak ve size olan nimetinin tamamlamak istiyor. Bir ihtimal şükredersiniz.” (Mâide, 5/6)

Kadının süslenmesi yasak olmadığından abdest alırken tırnağındaki kınayı kazımasını emretmenin güçlük doğuracağı kesindir. Bu sebeple fakihler, kınanın abdeste ve gusle engel olamayacağını söylemişlerdir. Hanefilerin mevzu ile ilgili görüşleri şöyledir:

“Kına, pire pisliği, kir tabakaları, vücuda sürülen yağ, krem, tırnak aralarına giren kirler vs. her ne kadar suyun organ üstünden akmasına mâni ise de zaruretten dolayı abdeste ve gusle mâni olmazlar.” (İbn Âbidîn, Hâşiyetü Reddi’l-Muhtâr, c. 1, s. 155-156)

Buradaki ‘fakirlik’ yukarıdaki şeyleri temizleme sıkıntısından doğan zarurettir. Bundan dolayı onları temizleme emredilecek olsa insanoğlu zor durumda kalır ve bir bir çok abdest alıp namaz kılma imkanı bulamazdı. Oje de yukarıdaki maddelerle aynı konumdadır. Kadının tırnaklarına oje sürmesini yada tırnaklarını cilalamasını yasaklayan bir yargı olmadığına bakılırsa abdest yada gusülden ilkin bunların temizlenmesini koşul koşmanın güçlük doğuracağı açıktır. Yukarıdaki ayet, Allah’ın güçlük çıkarmak istemediğini fakat bizi arındırmak istediğini bildirmektedir. Tırnakları ojeli yada cilalı olan kişiler ellerini yıkadıkları süre temiz sayılacaklarından, Allah’ın bu konudaki emri de yerine gelmiş olmalıdır.

Netice olarak oje ve tırnak cilası abdest ve gusle mâni değildir.

Aşağıdaki linkte bulunan görüntülü cevabımızı da izlemenizi tavsiye ederiz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/ojeli-tirnaklarla-abdest-alinabilir-mi.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir