Oje, makyaj ve saç boyamak günah mı?

SORU:

Oje sürmek, makyaj yapmak, saç boyamak günah mı? Yasaksa niçin yasak? Mantıklı bir açıklaması olmalı! Sonuçta etrafına güzel görünüyorsun. Bunun neresi kötü?

Tarih: 21 Ağustos 2009


Oje sürmek de makyaj yapmak da saç boyamak da günah değildir! Allah bayanları süslenmeye eğilimli yaratmıştır. Fakat O, bu süslenmeyi “belli şartlar” altında özgür bırakmıştır. Bir kadın makyaj yapabilir, saçlarını boyayabilir fakat bunu her insana gösteremez! Doğrusu her insana güzel ve çekici görünemez.

Hanım bu süslerini kimlere izah edebilir, kimlere gösteremez? Bu probleminin cevabı için Kur’an-ı Kerim’in 24. suresi olan Nur suresinin 31. ayetinin mealini okuyun. O ayetin mealini okuyunca kimlerin yanında makyajlı ve başı açık dolaşabileceğinizi görebileceksiniz. Allah Teala şu şekilde buyurmuştur:

adsense

“Mümin bayanlara da söyle gözlerini sakınsınlar; edep yerlerini ve çevresini örtsünler. Görünen kısım dışındaki süslerini açmasınlar.  Başörtülerini yakaları üzerine kadar indirsinler. Kocaları,  babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, adam kardeşleri, adam kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi bayanları, elleri altında bulunan esirler, ele bakar hale gelmiş ve erkekliği kalmamış kimselerle hanımefendilerin edep yerlerinin farkına varamamış çocuklar haricinde asla hiç kimseye süslerini açmasınlar…” (Nûr, 24/31)

İslam bir dindir ve bu dinde kuralları koyan Allah’tır. Dindarlara düşen ise Allah’ın koymuş olduğu bu kurallara uymaktır. Bir Müslüman bayanın örtünmesi, süslenmesi ve hatta yürüyüşünün Ne Şekilde olacağı bile Allah tarafınca belirlenmiştir. Yukarıda mealini verdiğimiz ayette bu, açık bir halde görülmektedir.

Lütfen aşağıdaki linki de tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/islamda-sac-boyamanin-hukmu-nedir.html

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oje, makyaj ve saç boyamak günah mı?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.