Vakaları olmadan ilkin rüya yöntemiyle görmenin hikmeti nedir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Yanıt

Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

– Sadık rüyalarda görülen olayların vakit içinde gerçekleşmesi, sizin de değiniz benzer biçimde, her şeyin evvel takdir edildiğini göstermektedir.

– İnsanın iyiliğine olan şeylerin görülmesi Allah tarafınca bir ikram bir müjde olduğu benzer biçimde, insanoğlunun başına gelecek bir kötülüğün görülmesi de bir uyarı olabilir. Allah Basıt isminin tecellisiyle kullarının kalbine inşirah vermek istediği benzer biçimde, Kabıd isminin tecellisiyle de onların kalbine kimi zaman darlık da verir. Bu tarz şeyleri yakaza halinde verdiği benzer biçimde, rüya aleminde de verir. Maksat, müjdelerle ibadete şevkini, uyarılarla da yasaklara karşı dikkatini arttırmaktır.

– Rüyalar üç çeşittir, iki çeşidi gerçekte çıkmayacak olan türlerdir. Bunlar günlük sorun yada neşeden dolayı yada daha ilkin tesirinde kalınmış olayların -adeta hafızada ve hayalde bir bant şeridi gibi- açılıp tekrardan okunan şeylerdir ki, Kur’an’da bunlara “Adğasu ahlam” denilmiştir. Bu sebeple, her görülen -özellikle üzüntü deposu olan- rüyanın çıkacağını düşünüp üzülmek doğru değildir. Bundandır ki, Efendimiz: “Rüyanızda güzel şeyler gördüğünüzde, bilin ki o Allah’tandır; fena bir şey gördüğünüzde ise, onun şeytan bulunduğunu bilin ve sağ ve sol yanlarınıza “tuh” deyip, şeytanın şerrinden Allah’a sığının (Euzu çekin)” buyurmuştur. Bu sebeple, fena benzer biçimde görünen rüyaları takıntı haline getirmek, hem devamlı bir üzüntü deposu, hem de Allah’a karşı su-i zanna sebep olur.

– Rüya tabircisi uzmanlara gore, dış görüntü itibariyle oldukça çirkin gelen öyleki rüyalar var ki, gerçekte oldukça güzeldir. Muhammed b. Sirîn’in bu mevzuda verdiği garip örnekler vardır.

– Sözün aslı; İmam Rabbani’ni söylediği benzer biçimde demeliyiz: “Ne şebem ne şeb-perestem/men gulamı şemsem, ez şemsi mî gûyem haber = Ne geceyim, ne de gececiyim, ben güneşin hizmetçisiyim, hep ondan haber veririm”

– Bununla rüyaların değersiz bulunduğunu söylemek istemiyoruz. Bu sebeple, hem Kuran’da hem de Sünnette rüyalara ihtiyaç duyulan kıymet verilmiştir. Fakat her şeyin aşırısı iyi değildir.

– İstiharelerde rüyanın tesiri halk içinde önemlidir. Fakat sünnetteki istihare tarzında, rüyaya asla yer yoktur. “Allah’a dayan, saye sarıl, hikmete ram ol/ Yol var ise budur, bilmiyorum başka çıkar yol”

İlave data için tıklayınız:

Rüyanın yaratılış amacı ve hikmetleri nelerdir? | Sorularla İslamiyet

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Per, 16/07/2009 – 00:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir