Oldukca yiyecek yiyecek kalbi karartır mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Bazı hadislerde kaçınılması gerektiği söylenen “oldukca yiyecek” görecelidir; kişiden kişiye farklılık gösterir. Size gore oldukca olan bir yiyecek başkasına gore azca olabilir. Peki, kötülenen şey nedir? Kötülenen, doyduktan sonrasında da yemeye devam etmektir. Bu da israf ve sağlığa zararı dokunan bir durum olduğundan yasaklanmıştır. Allah Teâlâ şu şekilde buyurmuştur:

“Yiyin, için fakat israf etmeyin.  Allah israf edenleri sevmez.” (A’râf, 7/31)

Bunun içindir ki Peygamberimiz midenin üçte birinin yemekle, üçte birinin su ile doldurulmasını, kalan üçte birinin de rahat nefes alınması için boş bırakılmasını şu demek oluyor ki tıka basa yiyecek yenilmemesini öğütlemiştir. İlgili hadis şöyledir:

Mikdâm b. Ma’dikerîb radıyallahu anh’tan rivayete gore, o şu şekilde demiştir: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin şu şekilde buyurduğunu işittim:

“Âdemoğlu midesinden daha fena bir kap doldurmamıştır. Âdemoğluna kendisini ayakta tutacak kadar yemesi içmesi yeterlidir. Eğer bu miktardan fazla yiyecek ise midesini üç kısma ayırsın; bir kısmını yiyecek, bir kısmını içecek, bir kısmını da nefes almak için.” (Tirmizi, Zühd, 47, İbn Mâce, Et’ime, 50)

Aslına bakarsan günümüzde uzmanlar tarafınca dengeli ve kafi beslenme mevzusunda tavsiye edilen de budur.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir