Ölüm esnasında şeytan, kişinin imanını almak için gelir mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Bu inanış, tarikatların ortaya attığı büyük bir yalandır. Onlar bu yalanı kullanarak şeyhlerine kutsallık vermeye ve onları kurtarıcı olarak göstermeye çalışırlar.

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/olum-aninda-seytan-insana-allahi-inkar-etmesini-mi-telkin-ediyor.html

Allah Teâlâ müminlerle ilgili olarak şöyleki buyurur:

“Rabbimiz Allah’tır diyen, sonrasında doğru davrananlar.. onların üstlerine melekler iner ve «korkmayın, üzülmeyin, size söz verilmiş aden ile sevinin» derler.

Biz dünya hayatında da ahirette de sizin dostlarınızız. Ahirette sizin için canınızın çekmiş olduğu her şey vardır. Sizin için orada istediğiniz her şey vardır.

Bu, bağışlaması ve ikramı bolca olan Allah tarafınca bir ziyafet olarak verilecektir.

Allah’a çağıranın, iyi işler yapanın ve «ben müslümanım» diyenin sözünden daha güzeli kimin sözüdür?” (Fussilet, 41/30-33)

Görüldüğü benzer biçimde inanç etmiş ve sonrasında doğru davranışlar göstermiş olan kişilere melekler destek verecek, onların dostu olacaklardır. Bu kişilerin ölüm anında imanlarını yitirme tehlikesi de olmayacaktır.

Yoldan çıkmış olanlarla ilgili olarak da şöyleki buyurulmuştur:

“Allah’a karşı yalan uydurandan yada kendine bir şey vahyedilmediği halde ‘Bana vahiy gelir’ diyenden, bir de; ‘Allah’ın indirdiği benzer biçimde ben de indireceğim’ diyenden daha zalimi kim olabilir? Bu zalimleri can çekişirlerken bir görsen! Melekler ellerini uzatır şöyleki derler: “Verin bakalım canlarınızı! Siz, Allah’a karşı gerçek dışı şeyler söylerdiniz, kendinizi onun ayetlerinden yukarı bir yerde görürdünüz. Ona karşılık bugün alçaltıcı bir cezaya çarptırılacaksınız.

Bakın bizlere teker teker geldiniz; tıpkı sizi ilk kez yarattığımız benzer biçimde. Size yaptığımız ikramları arkanızda bıraktınız. Yanınızda şefaatçilerinizi de göremiyoruz; onların size eşlik edeceğini umuyordunuz. Bakın, aranızdaki bağlar tümüyle kopmuş. Ümit besledikleriniz sizden ayrılıp gitmişler.” (En’âm, 6/93-94)

Bu mevzuyla ilgili olarak aşağıdaki linkte yer edinen cevabımızı da okumanızı tavsiye ederiz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/iman-yazili-fetvalar/olum-aninda-iman.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir