Ölümden korkmak günah mı?

SORU:

Son günlerde ölümden çok korkmaya başladım. Ölümden korkmak günah mı? Ölüm korkusunu bir türlü yenemiyorum. Ölümden korkmamak için ne yapmak gerekir?

Tarih: 21 Temmuz 2010


İnsanlar genel anlamda şu sebeplerden dolayı ölümden korkar:

1. Ölümün bizzat kendisinin zor ve acı veren bir vaka bulunduğunu düşünmelerinden.

2. Ölümle beraber haiz olunan maddi ve içsel değerleri yitirecek olmalarından.

3. Ölüm sonrasında başına gelecek şeyleri tam olarak bilmemelerinden yada fena şeyler geleceğini tahmin etmelerinden.

Ölüm, zor bir vakadır ve insanların bundan korkmaları da oldukça normaldir. Fakat ölümden sonrasında olacaklar yüzünden korkmak, bir Müslümana yaraşmaz. Allah’ın emirlerini elinden geldiğince tutan ve yasaklarından kaçınan Müslüman daima iyi şeyler ummalıdır. Allah Teâlâ şöyleki buyurmuştur:

“Kimler inanır, iyi işler yapar, namazı dosdoğru kılar ve zekâtı verirlerse; onlara Rableri katında ödül vardır. Üstlerinde ne bir korku olur, ne de üzülürler.” (Bakara, 2/277)

“Rabbimiz Allah’tır deyip sonrasında da dosdoğru yaşayanlara korku yoktur ve onlar üzülmeyeceklerdir.” (Ahkâf, 46/13)

adsense

Ölümün zorluğu hakkında Hz. Aişe radıyallahu anhâ konu alıyor: “Resulullah aleyhissalâtu vesselâm, kendisini ölüme götürmüş olan hastalığa yakalandığı vakit derdi ki:

“Ey Aişe! Ben Hayber’de yediğim (zehirli) yemeğin acısını hep hissediyordum. İşte şimdi kalp damarımın kesildiğini hissettiğim anlamış olur geldi.” (Buhârî, Megâzî, 83)

Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem işte bu şekilde ifade etmiş ölümün zorluğunu… Bunun şeklinde daha birçok hadis vardır. Fakat bu tarz şeyleri düşünmekten oldukca imanlı ölmek için çalışmamız lazım. Zira Allah Teâlâ bizlere bunu emretmiştir:

“Ey inananlar! Allah’tan Ne Gibi sakınmak gerekiyorsa o şekilde sakının. Son nefesinize kadar Müslüman kalınca!” (Âl-i İmrân, 3/102)

“Bu dini İbrahim kendi oğullarına vasiyet etmiş olduğu şeklinde Yakup da vasiyet etti ve: “Oğullarım! Bu dini size Allah seçti. Son nefesinize kadar Müslüman kalınca!” (Bakara, 2/132)

Son nefes için dualarımız şöyleki olmalıdır:

“Ey göklerin ve yerin yaradanı olan Allah’ım! Gerek dünyada, gerek ahirette tek dayanağım sensin; canımı müslüman olarak al ve beni iyi kulların arasına kat.” (Yusuf, 12/101)

“Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır ve canımızı müslüman olarak al. (A’raf, 7/126)

Bu tür korkuları yenmek için zihninizi başka şeylerle yormanız gerekir. Size tavsiyemiz kucak kucak Kur’an meali okumaktır. Kendinize program yapın. Her gün bir sayfa meal okuyun. Fakat anlayarak. Anlamadan okursanız hiçbir şeye yaramaz. Zaman içinde ölüm korkusunun azaldığını görmüş olacaksınız.

Günahlarınıza tevbe edin, tekrar yapmamaya karar verin ve kararınızı uygulamaya koyun. O vakit günahlarınız da affedilir.

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ölümden korkmak günah mı?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.