Organ nakli ve bağışının dinimizdeki yeri nedir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Bilinmiş olduğu şeklinde organ nakli günümüzde ortaya çıkmış yeni meselelerdendir. Bu hususta Türkiye’nin de resmen üye olduğu İslâm Fıkıh Akademisi’nin 6 – 11 Şubat 1988 günlerinde Suudî Arabistan’ın Cidde* kentinde almış olduğu bir karar vardır. Kararda yer edinen hükümler, günümüzde İslâm ulemasının genel kanaati mahiyetindedir. Gerekçesine yer vermeden sonucu buraya alıyorum:

Aynı Vücut İçinde Nakil:

Bir kimsenin bir organı kendi vücudunun başka bir yerine nakledilebilir. Yeter ki elde edilecek faydanın meydana gelecek zarardan fazlaca olacağı kati bir kanaat haline gelmiş olsun. Bu işlem, olmayan bir organı oluşturmak ya da bir organın düzgüsel şeklini almasını yada ondan beklenen görevi yapabilmesini sağlamak gayesiyle yapılabilir. Bu şekilde bir nakil vücuttaki bir kusurun yada kişiyi ruhen rahatsız eden bir çirkinliğin giderilmesi için de olabilir.

Kan ve Deri Nakli:

Kan ve deri şeklinde vücudun yenileyebileceği şeyler bir insandan diğerine nakledilebilir. Bunu yapabilmek için verici durumda olan kişinin tam bir yeterlik sahibi, şu demek oluyor ki reşit olması ve nakli gerektirecek meşru sebeplerin mevcut olması icabeder.

Yaşayan Birinden Organ Nakli:

Hasta olduğundan bir kişiden alınan bir organın işe yarar bölümleri bir başkasına nakledilebilir. Örnek olarak hastalığından dolayı çıkarılan bir gözün merceğini başkasına nakletmek caizdir.

Kalp şeklinde, kişinin yaşaması kendine bağlı organlar yaşayan bir kimseden diğerine nakledilemez.

İnsan bazı organları olmadan da yaşayabilir. Fakat onların büsbütün olmaması vücudun bir kısım temel fonksiyonlarını yapamamasına sebep olur. Her iki göz merceğinin de nakledilmesi şeklinde. Canlı bir kimseden yapılacak bu şekilde bir nakil haramdır.

Ölüden Organ Nakli:

Kişinin yaşaması yada vücudunun bazı temel fonksiyonlarını yerine getirmesi kendisine bağlı olan organlar bir ölüden alınıp nakledilebilir. Bunun için ya bizzat ölünün vasiyetini ya da varislerinin onayının olması gerekir.

Organ Satışı:

Hiçbir durumda organ satışına cevaz satışına verilemeyeceği ittifakla kabul edilmiştir. Bu sebeple her ne sebeple olursa olsun bir insanoğlunun organı satışa mevzu olması imkansız.

(* İslâm Fıkıh Akademisi Dördüncü Dönem Toplantısı Karar No: 1, Cidde 18-23 Cemaziyelâhir 1408 – 6-11 Şubat 1988.)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir