Oruç bizi güzel insan ve makbul kul yapar


388
388 points


Meydana getirilen toplumsal araştırmalar bazı yıllarda oruç tutanların, tutabileceklerin yüzde seksenine yaklaştığını göstermektedir. Bu, dünyada eşine azca rastlanacak bir “toplumsal dinî davranış, dîne yöneliş” örneğidir.

Din sosyolojisi ve psikolojisi ile meşgûl olanlar bu vâkıanın sebep ve neticeleri üstünde durmalıdırlar. Siyasîler ile eğitimciler de din ile ilişkisi bu denli samîmî ve yoğun olan bir toplum için iyi mi bir kültür ve eğitim politikası uygulamak gerektiği, bugüne dek yapılanların doğruları ve yanlışları üzerine eğilmelidirler.

Tanrı, Kur’ân’ı ve dolayısıyla İslâm’ı koruyacağını vaat ediyor. On beş asırdır süregelen bunca yıkıcı ve bozucu faâliyete rağmen İslâm, temel kaynaklardaki saflık ve sahîhliği ile dimdik ayakta; isteyen öğreniyor ve yaşıyor.

İbâdetler kullar içindir, Tanrı’ın ibâdetlerimize ihtiyacı yoktur. Bir kutsî hadîsde de anlatılmış olduğu benzer şekilde tüm insanoğlu kâfir olsa bu Tanrı’ın ebatlarına zarar vermez, tamamı mümin ve itâatkâr olsalar bu da, O’nun ebatlarına bir şey katamaz. İbâdetler beşerin, ilâhî plâna uygun insan haline gelebilmesi için vâsıtalar, vesîleler olarak buyurulmuştur. Bedenin ve rûhun (zihin ve şuurun) iştirakiyle meydana getirilen ibâdetler insanı Tanrı’a yaklaştırmakta, bu yakınlıktan değişik bilgiler, inanç ve ahlâk elde edilmektedir.

Ramazan’dan Ramazan’a oruç tutan, namaz kılan insanlarımızı âdeta paylayan, “Devamlı olmadıkça bu ibâdetlerin faydası yok diyen” sözde din öğreticilerine katılmıyorum. Ömründe bir oruç tutan, bir namaz kılan insan bile bunu da yapmayan diğerlerine nazaran güzel bir şey yapmıştır. Bir tek matlûp olan ibâdetin dengeli, tertipli, devamlı yapılmasıdır. Biyolojik olarak iyi mi bedenimiz dengeli ve kafi beslenmeye muhtaç ise manevî olarak rûhumuz da dengeli ve kafi ibâdete muhtaçtır. Düzensiz ibâdet edenler, alaca bînamazlar sık sık perhizi bozan, bigün spor yapmış olup beş gün bırakan, bulunca oldukca yiyip bulamayınca azca yiyen insanlara benzerler. Tanrı Teâlâ ibâdetleri, farzından nafilesine o şekilde düzenlemiştir ki, bunu programı aksatmadan yerine getirenlerin netice almaması imkânsızdır.

İçinde yaşadığımız; hareketli, gürültülü, maddî âlemi kadar manevî ve ahlâkî âlemi de kirlenmiş dünyada ferdin, tek başına, yalnızca ferdî irâde ve imanından güç alarak kulluk çizgisinden sapmaması yada kulluk vazifelerini aksatmaması âdeta imkânsız hale gelmiştir. Bu mevzuda fertlerin diğerleriyle bir araya gelmiş olarak, birliktelikler, küçük cemâatler (dostluk, dayanışma, yaşamı paylaşma gurupları) oluşturarak yardımlaşmaları gerekiyor. Hz. Peygamber’in (s.a.v) namazı cemâatle kılma üstünde o denli ısrar eden olmasını yalnızca “yirmi yedi kat sevap almaya yönelik bir tavsiye” olarak algılamak yanlıştır; o tavsiyenin sebebi, bununla birlikte toplumsal olan dîni yaşayabilmek için cemâatleşmenin ve dayanışmanın mecburi olmasıdır.

 


Beğendin mi ? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

388
388 points

Sizin Reaksiyon nedir?

Ağlıyorum Ağlıyorum
0
Ağlıyorum
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Nayır Nolamaz Nayır Nolamaz
0
Nayır Nolamaz
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Komik Komik
0
Komik
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Hayran Kaldım Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
KuraniKerimde

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.