Orucun hikmeti açların halinden idrak etmek mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Yüce Allah, Bakara sûresinin 183. ayetinde orucun farz kılınmasının amacını şu şekilde belirtmiştir:

“Ey inanıp güvenenler! O oruç, sizden öncekilere yazıldığı şekliyle size de yazıldı ki kendinizi koruyasınız.(Bakara, 2/183)

Görüldüğü şeklinde orucun esas hikmeti, kişinin kendisini koruyabilmesidir. Esas korunma, Cehennemden korunmadır. Bu ise sadece şirke düşmemekle olur. Bununla beraber günahlardan da korunmak gerekir. Oruç tutan şahıs, canı çekmiş olduğu ve imkânı olmasına rağmen Allah’ın emrini kendi arzularına tercih ederek yemeyi içmeyi ve eşiyle cinsel ilişkiyi terk edip bu şekilde bir koruma altına girmiş olur.

Bununla ilgili bir yazımız için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/firsatlar-ayi-ramazan.html

Bununla birlikte oruç insanoğlunun sağlığını korur, nimetlerin kıymetini bilmesini sağlar, sabırlı olmayı ve aç kalmanın ne demek bulunduğunu öğretir.

Oruçta daha nice hikmetler vardır. Onları tespit için uzmanlarıyla ekip emekleri yapmak gerekir. Faizin haram kılınmasının hikmetlerini, asla kimse iktisat uzmanları kadar bilmesi imkansız. Orucun hikmetleri de tıp, sosyoloji, psikoloji şeklinde alanlarda uzmanlaşmış kişilerin yer almış olduğu ekip çalışmalarıyla tespit edilebilir. Bugün, tıpta oruçla tedavi yöntemi uygulanmakta ve fazlaca garip sonuçlar alındığı söylenmektedir.

YAYIMLANDIĞI YER: Yahya Şenol, Ramazan ve Oruç, 3. Bs., Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2017, s. 85-86.

Bu probleminin görüntülü yanıtını seyretmek için lütfen tıklayınız:

www.youtube.com/watch?v=amrOK2cMo8c

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir