Ötenazi hakkında informasyon verir misiniz?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Ötenazi, hayatından umut kesilmiş hastanın kendi isteği ile hayatına son vermek ve acı çekmesine engel olmak anlamında kullanılan bir kelimedir.

Ötenazi iki şekilde olmaktadır:

Birincisi, öldüğü halde aletlere bağlı olarak bitkisel hayatla yaşatılmaya çalışılan insandan bu aletlerin ayırt edilmesidir. Burada adam öldürmek söz mevzusu değildir. Bu aletleri çıkarmak, esasen ölmüş olan insanoğlunun vücudunu bu faydasız işlemden kurtarmak sayılır.

İkinci ve aslolan mühim olanı, iyileşme ümidi büsbütün kaybolduğu bir doktorlar heyetinin sonucu ile belirlenmiş olan hastanın daha çok acı çekmesin diye kendi isteği ile öldürülmesidir. İşte bu tam bir cinayettir. İster yeni dünyaya gelen bir çocuk, ister ileri yaşta, isterse ölüm döşeğinde olsun, canları çıkıncaya kadar bunların tam bir yaşama hakları vardır. Bu şekilde bir insanı öldürenle sıhhatli bir kişiyi öldüren içinde fark yoktur.

Yaşam sıkıntılarla doludur. Hayatından büsbütün umut kesilmiş nice hastaların iyileşip aramızda yaşamaya devam ettiğini devamlı görmekteyiz. Hastalık, darlık ve acı vakalar insanoğlu içindir. Bunlara karşı sabretmek ve ümidi yitirmemek gerekir. Ayette şöyleki buyurulmuştur:

“Allah sabredenlerle beraberdir.” (Bakara, 2/153)

İntihar etmek haram olduğu benzer biçimde bir başkasının kendini öldürülmesini istemek ve bu şekilde bir isteği yerine getirmek de haramdır.

Bir şahıs, hastalık, ağır yaralanma benzer biçimde bir sebepten dolayı can vermek üzereyken kendinden ilkin can veren kişiye mirasçı olur. Bir gayrimüslim, hemen hemen can boğaza gelmeden Müslümanlığı kabul etse Müslüman olur. Bir günahkâr bu durumda tevbe etse tevbesi makbul olur. Bu kişinin hukuki ehliyeti bütünüyle devam eder. Dolayısıyla bu şekilde bir kişiyi öldüren adam öldürme cezasına çarptırılır.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir