Peygamberimiz döneminde meydana getirilen savaşların sebepleri ve bu savaşlarda kaç düşman askeri öldürülmüş olduğu hakkında informasyon verir misiniz?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

İnsan yaşamına verilen kıymet sebebiyle, düşmanla meydana getirilen savaşlarda olabildiğince azca zayiatla savaşılmış, harbe katılmayanlara hiçbir şekilde dokunulmamış, doğa tahrip edilmemiştir.

Hicret’inden vefatına kadar geçen tam on senelik süre içinde Hz. Muhammed (asm)’e tâbi olan bölgeler, milyonlarca km2’lik bir alanı kaplamaktadır; bu da, İslâm’ın bu on yıl süresince günde averaj 100 km2 toprak kazanması anlama gelir.

Benû Kurayza vakası haricinde (burada kendi seçtikleri hakemin kararının sonucu söz mevzusu idi), bu on yıl içinde düşman tarafınca öldürülen kimselerin toplamı ayda üç kişiyi geçmez. En yüksek sayı, Müslümanların düşmanla ilk kez karşılaştıkları ve karşı tarafın 70 ölü verdiği Bedir savaşına aittir.

Resulullah’ın Medine’deki yaşamının on senelik safhasında şehit edilen Müslümanların sayısı daha da azdır.

Klasik yazarların Resulullah (asm)’dan sıkça naklettikleri bir hadis vardır:

“Ben rahmet peygamberi olmamla birlikte cenk peygamberiyim de.” (Mes’ûdî, Tenbîh, s. 218; Azrakî, s. 125-29, Kelbî’den naklen; İbn Habîb, Munemmak, s. 273-275, İbrahim b. Abdurrahman b. Ebî Rebia’dan naklen; bk. Muhammed Hamidullah, İslam Peygamberi, Çev. Mehmet Yazgan, Beyan yay. İst. s. 166-174)
İlave informasyon için tıklayınız:
 

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

ddemirr tarafınca Çar, 22/08/2012 – 17:23 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir