Peygamberimiz, her işi bırak bu sureleri öğren demiş mi?”

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

1. Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vesellem’in her işi bırak bu sureleri öğren söylediği sureler:
Beyyine Suresi, Kaf Suresi, Necm Suresi, Buruc Suresi, Tarık Suresi, Kamu Suresi, Zilzal Suresi.
2. Hadıs-i şeriflerde buyuruldu ki: Insanın biri Resülullah efendimize gelmiş olarak, “Ya Resülallah! Bana öz ve her şeyi içine alan bir süre öğret.” dedi. Resülullah efendimiz; “Zilzal suresini oku!” buyurdu. Adam; “Seni hak din ile gönderen Allah’a vallahi billahi ki, bunun haricinde bir şey yapmam” dedi ve kalkıp gitti. Resülullah efendimiz; “Adamcağız kurtuldu” buyurdu.
“Kim herhangi bir gecede Zilzal suresini okursa, Kuran-ı Kerim’in yarısını okumuş şeklinde sevap kazanır.”

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Yanıt 1:

Kaynaklarda, her işi bırak bu sureleri öğren anlamında rivayet bulamadık.

Yanıt 2:

Zilzal Suresinin fazileti hakkında rivayet edilen hadise gore bir sahabî Resülullah’ın huzuruna gelip kendisine Kuran okutmasını istemiş, Hz. Peygamber “elif lâm râ’”, “hâ mîm” yada tesbih kavramıyla süregelen surelerden okumasını söylemiş, sahabî bunların her biri için, “Yaşım ilerlemiş, kalbim sıkıntılı hale gelmiş, dilim de kalınlaşmış” şeklinde mazeret beyan ederek kendisine özlü bir sure okutmasını talep etmiştir.

Resûl-i Ekrem ona Zilzal suresini okutmuştur. Sahabî okumasını bitirince, “Seni hak peygamber olarak gönderen Allah’a vallahi billahi ki hayatımın sonuna kadar buna başka bir şey ilave etmeyeceğim” demiş ve oradan ayrılmıştır.

Bunun üstüne Hz. Peygamber (asm) şu şekilde demiştir:

“Bu adam kurtuluş yolunu bulmuş, kurtuluş yolunu bulmuştur.” (Müsned, 2/169; a.e. [Arnaût], XI, 139-141; Ebû Dâvûd, Şehru ramazan, 9; İbrahim Ali, s. 302-303, 360-361)

Abdullah b. Abbas’tan rivayet edilen bir hadiste de Resûlullah, Zilzal suresinin Kuran’ın yarısına, İhlas’ın üçte birine, Kafirun suresinin de dörtte birine denk geldiğini söylemiştir. (Tirmizî, Fezailü’l-Kuran, 10)

Şehabeddin Mahmud el-Alusi, Zilzal suresinin Kuran’ın yarısına denk gelişini onun ihtiva ettiği hükümlerin dünyaya ve ahirete dair olmasına, surenin ahiret ahkamını özetlemek gerekirse içermesi özelliğine bağlamıştır. (Ruhu’l-meani, ilgili suresinin tefsiri)

Enes b. Mâlik’ten rivayet edilen başka bir hadise gore, Rasûlullah (asm.), ashabından bir adama: “Ey falan kimse evlendin mi?” diye sordu. Adam: “Hayır Ey Allah’ın elçisi evlenmedim evlenme olanağına da haiz değilim” dedi.

adsense

Bunun üstüne Rasûlullah (asm) “Senin ezberinde İhlas suresi yok mu?” Buyurdu. Adam: “Evet var” dedi. Rasûlullah (asm), “o Kur’’ın üçte biridir” buyurdu.

Sonrasında Rasûlullah (asm) “Ezberinde Nasr suresi yok mu?” buyurdu. Adam: “Var” dedi. Rasûlullah (asm): “O da Kuran’ın dörtte biridir” buyurdu.

Sonrasında Rasûlullah (asm), “Ezberinde Kâfirûn suresi var mı?” buyurdu. Adam da: “Evet” diyince Rasûlullah (asm), “Kuran’ın dörtte biridir” buyurdu.

Sonrasında Rasûlullah (asm), “Ezberinde Zilzal suresi yok mu?” buyurdu. Adam: Evet vardır diyince Rasûlullah (asm), “o da Kuran’ın dörtte biridir” buyurdu ve “(Sen varlıklı sayılırsın bu tarz şeyleri öğretmeyi mehir olarak kullanıp) evlen evlen” buyurdu. (Tirmizî, Fezailü’l-Kuran, 10)

İsmail Hakkı Bursevî Tefsîru Sûreti’z-Zelzele adıyla bir risale kaleme almıştır. (Beyazıt Devlet Ktp., Genel, nr. 3507, vr. 116a-121a)

İlave informasyon için tıklayınız:

Üç ihlas suresi okumak bir hatim sevabı mı kazandırıyor? | Sorularla …

Kur’an-ı Kerim’de geçen Surelerin Faziletleri hakkında bilgi verir …

Surelerin faziletleri hakkında kitap var mı? | Sorularla İslamiyet

Geceleri hangi surelerin okunması daha faziletlidir? | Sorularla …

İbadetlere vadedilen netice ve sevaplara kavuşmanın şartları nelerdir?

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

ali mehmet tarafınca Çar, 04/09/2019 – 20:00 tarihinde gönderildi

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir