Peygamberimizin “Beni seven belaya uğrar” diye bir hadisi var mı?

SORU:

Birisi, Peygamber Efendimize “Ben seni seviyorum” deyince “Fakirlik için bir elbise hazırla” buyurdu. Bir başkası gelip Peygamber Efendimize “Ben Allah Teâlâ’yı seviyorum” deyince “Bela için elbise hazırla” buyurmuş. Böyle bir hadis var mıdır?

Tarih: 06 Eylül 2011


Hadisin aslı şöyledir:

Abdullah b. Muğaffel radıyallahu anh’dan rivayete gore o, şu şekilde demiştir:

“Bir adam, Resûlullah sallallahu aleyhi ve selleme “Ey Allah’ın Resûlü! Ben seni hakikaten seviyorum” dedi. Resûlullah, “O söylediğin söze dikkat et” buyurdu. Adam yeniden “Ben seni hakikaten seviyorum” diyince Resûlullah (s.a.v.), “Söylediğin söze iyi dikkat et, ciddi misin?” buyurdu. Adam da “Vallahi seni hakikaten seviyorum” diyerek üçüncü sefer aynı sözü yeniden etti. Bunun üstüne Resûlullah, şu şekilde buyurdu:

“Eğer beni seviyorsan fakirliğe karşı bir kalkan hazırla. Bu sebeple fakirliğin beni seven hiç kimseye gelmesi, selin durak yerine akması benzer biçimde hızlıdır.” (Tirmizi, Zühd, 36)

Hadis mana açısından sahihtir. Bu sebeple inanç ve sevgi bir iddiadır. Her iddia da doğruluğunun kanıtlanması için kanıtlama ister. İspat ise başa gelecek olana sabretmekle olur. Bu hadisi açıklayan öteki hadisler şöyledir:

adsense

Sa’d radıyallahu anh’dan rivayete gore o, şu şekilde demiştir:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve selleme, insanların hangisinin belasının/yıpratıcı imtihanının daha ağır bulunduğunu, sormuş oldum. Buyurdular ki:

“Ilkin Peygamberler, sonrasında onların peşinden yaşantı olarak Peygambere yakın olanlar, sonrasında onlara yakın olanlar… Şahıs dindarlığı oranında yıpratıcı imtihana uğratılır. Dininde sağlam ise imtihanı ağırlaştırılır. Dininde gevşek ise dindarlığı oranında imtihana uğratılır. İmtihan, kulun peşini bırakmaz; sonunda kul uğramış olduğu imtihanlarla üstünde günah kalmayıncaya kadar günahlarından temizlenmiş olur.” (Tirmizi, Zühd, 56)

Âişe radıyallahu anhâ’dan rivayete gore o, şu şekilde demiştir:

“Ağrı ve sancıların Resûlullah’a şiddetli olmasıyla birlikte hiç kimseye şiddetli bulunduğunu görmedim.” (Tirmizi, Zühd, 56)

Enes radıyallahu anh’dan rivayete gore o, şu şekilde demiştir:

“Mükâfatın büyüklüğü, yıpratıcı imtihanın ebatlarına bağlıdır. Allah bir toplumu sevdiğinde onları değişik şekillerde imtihana doğal olarak meblağ. Kim razı olursa Allah’ın rızasını kazanır. Kim de kızar, kırgınlık gösterirse Allah da o hiç kimseye kızar.” (Tirmizi, Zühd, 56)

İmtihan gerçeği ile ilgili ayetleri de aşağıdaki linkte bulunan cevabımızdan okumanızı tavsiye ederiz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/ayni-kosullarda-dogmayan-iki-insan-neden-ayni-sartlarda-sinav-olur.html

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Peygamberimizin “Beni seven belaya uğrar” diye bir hadisi var mı?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.