Ramazan ayında haram işleyene, öteki Ramazan’a kadar nalet mi okunması mümkün?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

Ramazan ayında haram işleyen birisi bir dahaki Ramazan’a kadar nalet mi okunması mümkün melekler tarafınca ve Allahu Teala tarafınca..

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Bazı vaaz ve tembih kitaplarında buna benzer rivayetler olabilir. (bk. Ebü’l-Ferac ibni’l-Cevzî, Bustanu’l-vaizin, s. 319)

Sadece hadis kaynaklarında bu şekilde bir bilgiye rastlayamadık.

“Nice oruçlu kimseler vardır ki oruçtan nasibi, bir tek açlık ve susuzluktur.” (İbn Hanbel, 2/373) manasındaki hadisten o şekilde anlaşılıyor ki, oruç tutmaktan maksat günahlardan sakınmak suretiyle vücudunun tüm organlarına da oruç tutturmaktır.

adsense

Bir tek midesine oruç tutturup öteki organlarını her türlü günahtan sakındırmak suretiyle onlara da oruç tutturmayanın oruçtan nasibi yalnız aç kalmaktır. Şundan dolayı oruç tutan yalnız midesidir.

Sadece, Ramazan ayında günah işleyen kimsenin on bir ay süresince nalet yemesi oldukca adil ve makul da görünmemektedir.

Mesela, Ramazanda 20 gramlık bir günah işleyen bir kimse, eğer senenin öteki aylarında 120 gramlık sevap kazandıran yakarma ve hayır işler yapmışsa, bu kimsenin lanete değil, rahmete ulaşması adaletin bir gereğidir. Gerisini ölçme edebilirsiniz.

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Anounmynous tarafınca Sa, 21/05/2019 – 20:02 tarihinde gönderildi

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir