Ramazanın başlangıcı hilal ile mi, yoksa hesap ile mi tespit edilir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Ramazan kamerî aylardandır. Doğrusu başlangıç ve bitişi ayın hareketlerine nazaran belirlenir. Bu sebeple miladi takvime nazaran her yıl bundan önceki yıla nazaran on yada on bigün ilkin gelir. Bu yüzden kimi zaman kışın, kimi zaman yazın oruç tutulur.

Kamerî aylar ya 29 ya da 30 gün sürer. Bu ayların başlangıç ve bitişleri, meydana getirilen hilal gözlemleriyle tespit edilir. İçinde bulunulan kamerî ayın 29. günü güneşin batmasından sonrasında ertesi ayın hilali gözetlenir. Bu yeni hilal, güneşin batmasından bir süre sonra batmış olduğu için dikkatli bir gözlem gerektirir. Batı ufkunda toz, duman, bulut vs. olursa gözlem yapmak oldukça güç ve hatta imkânsız olabilir. Hilal görülemediği takdirde içinde bulunulan ay 30 güne tamamlanır. Artık 30. günün akşamı hilali gözetlemeye gerek kalmamıştır. Şundan dolayı hiçbir kameri ay 30 günden fazla sürmez.

Ramazan ayının başlangıç ve bitişi ile ilgili olarak Nebîmizin şöyleki buyurduğu rivayet edilmiştir:

“(Ramazan) hilalini görünce oruca başlayın, (Şevval) hilalini görünce orucunuza son verin. Eğer buluttan dolayı hilal görülmezse Şaban ayını 30’a tamamlayın.” (Buhârî, Savm, 11; Tirmizî, Savm, 3, 5)

Bir başka hadis ise şöyledir:

“Biz ümmî bir milletiz, yazmayı ve hesabı bilmeyiz. Ay (par­makları ile işaret ederek) şöyleki, şöyleki, şöyledir.” (Ebû Dâvûd dedi ki, râvî) Süleyman üçüncü işarette bir parma­ğını yumdu, doğrusu (ay) yirmi dokuz yada otuzdur.” (Buhârî, Savm, 11, 13; Müslim, Sıyâm,  4, 10, 12, 13, 15)

Nebîmiz zamanında ayın hareketlerini hesaplayacak uzman bilim adamları olmadığı için o, tek umar olarak hilalin gözetlenmesi icap ettiğini söylemiştir. Yoksa oruca adım atmak için de bayram yapmak için de hilali gözetlemek eğer olmazsa olmaz bir koşul değildir. Zira Allah Teâlâ: “Ay ve Güneş bir hesaba nazaran hareket eder.” (Rahmân, 55/5) ve “Güneşi aydınlık deposu, ayı da ışık yansıtıcısı icra eden odur. Yılların sayısını ve hesabı bilesiniz diye ay için evreler belirlemiştir. Allah bu tarz şeyleri doğruları gösterir şekilde yaratmıştır. O bu ayetleri bilen bir topluluk için detaylı bir şekilde açıklamaktadır.” (Yunus, 10/5) buyurarak gözleme değil; hesaba dikkatlerimizi çekmiştir. Buna nazaran artık günümüzde kamerî ayların başlangıç ve bitişleri uzman bir topluluk tarafınca hesaplama yapılarak tespit edilmelidir. Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı bu mevzuda hesabı dikkate dikkat alarak Kur’an’ın gösterdiği yönde doğru bir uygulama yapmaktadır. O yüzden ayların başlangıcı mevzusunda gönül rahatlığıyla Diyanet tarafınca hazırlanan takvime uyulabilir.

Hilal gözlemi yapmak yerine hesaba yönelmek, kutuplara yakın bölgelerde yaşayan Müslümanlar için de bir zorunluluktur. Şundan dolayı o bölgelerde mevsimlere nazaran bazı zamanlarda Güneş asla doğmamakta, kimi zaman de asla batmamaktadır. Güneşin batmadığı zamanlarda hilali görmek ise imkânsızdır. Bu da ayların başlangıç ve bitişinin hesapla belirlenmesi açısından oldukça mühim bir husustur.

Mevzuyla ilgili başka mühim bir data için de lütfen aşağıdaki linki tıklayın:

www.fetva.net/oruc/dunyanin-herhangi-bir-yerinde-hilal-gorulurse-herkes-oruca-baslamali-mi.html

KAYNAK: Yahya Şenol, Ramazan ve Oruç, 3. Baskı, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2017, s. 36-38.

Bununla ilgili görüntülü açıklamamızı aşağıdan seyredebilirsiniz:

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir