Regaip Kandilinde kılınması ihtiyaç duyulan bir namaz var mıdır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Recep ayının ilk Cuma gecesi kılınması gerektiği söylenen Regaip namazı ve bu ayın öteki gecelerinde kılınması gerektiği söylenen namazlarla ile ilgili hadisler, uydurma hadislerdendir. İbn Kayyim’in tabiri ile “hepsi yalandır ve Allah resulüne yapılmış birer iftiradır.”

Hadis alimi Aclûnî’ ise “bu hadislerin Kûtu’l-Kulûb, İhyâu Ulûmiddîn, Tefsîr-i Sa’lebî şeklinde (tasavvuf ağırlıklı) kitaplarda yer almasına aldanılmasın.” Diyor ve şöyleki devam ediyor:

“Her ne kadar İhyâu Ulûmiddîn, Kûtu’l-Kulûb adlı kitapların yazarları (İmam Gazali ve Ebû Talib el-Mekkî) bu hadisleri zikretse de bu mevzuda ne sünnette ne de hadis imamlarının yanında herhangi bir (sahih hadis) bulunmaktadır. Zira sünnet (onların demesiyle değil) sadece Peygamberin sözü, fiili ve takriri ile durağan(durgun) olur!”

Regaip gecesi ile ilgili olarak halk içinde meşhur olan Regaip namazıyla ilgili rivayeti, 1023 (hicri 414) senesinde vefat eden Ali b. Abdullah b. Cehdâm isminde Mekkeli sûfî bir zatın ortaya çıkardığı kaynaklarda belirtilmektedir. Gene kaynaklarda Regaip gecesiyle ilgili hususi yakarma ve kutlamaların hicri 4. yüzyılda (miladi 10. yy) ortaya çıktığına ve bu gecenin ilk kere “kandil” olarak kutlanmasına hicri 448 (m. 1056) senesinde Kudüs’te, 480 (m. 1087) senesinde da Bağdat’ta kutlanmaya başladığına dikkat çekilmektedir.

“İslam âlimlerinin büyük bir kısmı Hz. Peygamber, sahâbe ve tâbiîn dönemlerinde Regaib kandilinin bilinmediğini, kandil geceleri kutlanmasının öteki dinlerin tesiriyle ortaya çıktığını, dolayısıyla bu gecede hususi bir yakarma yapmanın dinde yeni yakarma ihdası anlamına geleceğini, Resul-i Ekrem tarafınca genel olarak bidatlerin yasaklanmasının yanı sıra Cuma günü ve gecesi hususi bir yakarma yapılmasının da yasaklandığını, bu sebeple Regaib günü ve gecesinde belirli ibadetler yapmanın dinen sakıncalı bulunduğunu belirtmişlerdir.”

Yalnız Peygamberimizin her ay tuttuğu ve tutulmasını tavsiye etmiş olduğu Pazartesi ve Perşembe günü oruçları ile eyyâm-ı bîz denilen her ayın 13, 14 ve 15. günleri tutulan oruçlara Recep ayında da devam edilebilir. Burada bilhassa vurgulanmak istenen husus, öteki aylarda yapılmayıp da yalnız bu aya, Recep ayına- mahsus namaz, oruç şeklinde herhangi bir yakarma bulunmadığıdır.

Bu mevzuda www.suleymaniyevakfi.org sitemizde iki yazı bulunmaktadır. Recep Ayı Hakkında Uydurulmuş Hadisler ve Kandil Geceleri. Bu yazıları okumanızı tavsiye ederiz.

Yazılara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

1. Recep Ayı Hakkında Uydurulmuş Hadisler:

www.suleymaniyevakfi.org/kandil-geceleri/recep-ayi-hakkinda-uydurulmus-hadisler.html

2. Kandil Geceleri:

www.suleymaniyevakfi.org/tarih-arastirmalari/kandil-geceleri.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir