Resmi nikâh var ise imam nikâhı kıydırmak da koşul mıdır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Nikâh, kesinlikle “yetkili” birileri tarafınca bir kayıt ve “denetim” altında kıyılmalıdır. Bugün bu denetimi nikâh memurlukları vesilesiyle belediyeler yapmaktadır. Resmi nikâhınızı kıydırdığınızda bu şartı yerine getirmiş olmuş olursunuz.

Dini nikâhta olan mehir, resmi nikâhta olmadığı için bir de mehir, doğrusu adamın evleneceği eşine vereceği bir mal belirleyerek eksiği gidermiş olmuş olursunuz.

İmam nikâhı diye bir kavram dinimizde yoktur. Bu kavram, 1926’da İsviçre Uygar Kanununun kabul edilmesi ile beraber ortaya çıkmıştır. Kanundaki “kilise nikâhı”, dini nikâh diye çeviri edilmiş, hemen sonra bu kavram imam nikâhı olarak anılır olmuştur.

İslam Hukukuna bakılırsa nikâh, kızın velisinin onayıyla ve bir merasim eşliğinde kıyılır. Veli karşı çıkıyorsa yetkili makama başvurulur. Velinin onayını aldıktan sonrasında bir mehir belirleyin, tıpkı resmi nikâhta olduğu şeklinde evlenme beyanlarınızı bildirin ve bunu şahitler ve davetliler huzurunda açıklayın. Mehir miktarını, şahitlerin adını vs. bir kâğıda yazıp kayıt altına alın. Karı koca olarak siz ve şahitler bunu imzalayın. Evliliğiniz için hayır dualar ederek töreni tamamlayın.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir