Resûlullâh’ın saçları nasıldı? Uzun muydu, kısa mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Nebîmizin saç şekilleri ile ilgili olarak hadis kitaplarında yer edinen rivayetlerin bazıları şöyledir:

Hz. Âişe’den rivayete bakılırsa, o şöyleki demiştir:

“Resûlullâh ve ben bir kaptan yıkanırdık. O’nun saçı kulak memesinden aşağı ve omuza dökülecek kadar da uzun değildi.” (Tirmizî, Libâs, 21)

Ümmü Hânî’den rivayet edildiğine bakılırsa, o şöyleki demiştir:

“Resûlullâh, Mekke’ye ulaştığında saçı dört örgülü idi.” (Tirmizî, Libâs, 39; İbn Mâce, Libâs, 36; Nesâî, Zîne, 10)

Berâ b. Âzib’den rivayete bakılırsa, o şöyleki demiştir:

“Kırmızı bir elbise içersinde Resûlullâh‘tan daha güzel bir kimse görmedim. Saçları omuzlarına kadar uzanmıştı, iki omuz arası genişçeydi boyu ise ne uzun nede kısa idi.” (Ebû Dâvûd, Libâs, 18; Tirmizî, Libâs, 4)

Enes b. Mâlik’ten rivayete bakılırsa: “Resûlullâh’ın saçları düz ve oldukça uzun da değil, kıvırcık ve kısa da değildi; O’nun saçları kulaklarıyla omuzu içinde idi. (Buhârî, Libâs, 68; Tirmizî, Libâs, 21; Nesâî, Zinet, 60)

Rivayetlere bakıldığında Nebîmizin saçlarını kimi zaman uzattığı, kimi zaman de  kısalttığı görülmektedir. Bu durum şöyleki yorumlanmaktadır:

“(İmam) Nevevî’nin belirttiğine bakılırsa hadisler arasındaki bu farklılıklar Resûlul­lah Efendimiz’in saçlarının değişik zamanlarda değişik uzunlukta olu­şudur. Kısaca saçları uzadığı vakit omuzlarına doğru sarkardı, kısalttığın­da da kulak yumuşağına yada kulağının yarısına kadar varırdı. Değişik durumlardaki görünüşü değişik rivayetlerin gelişine sebep olmuştur.

Peygamber Efendimiz’in saçlarının devamlı aynı düzeyde olmayışı saç şeklinin, uyulacak bir sünnet olmadığına delâlet eder. Kanaatimizce saç mevzusunda dikkat edilecek nokta toplumun yadırganmayacağı ve şahıs­ye yakışan bir saç şeklinin benimsenmesidir. Yalnız gayri müsümlerin mo­dellerine benzemek için saçlara onlar şeklinde biçim vermek de doğru değildir.” (Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Necati Yeniel, Hüseyin Kayapınar, Necat Akdeniz, Şamil Yayınevi, İstanbul, 1989, c: 14, s. 257)

Adamların saç uzatmasıyla ilgili fetvamız için lütfen aşağıdaki linki de inceleyiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/erkeklerin-saclarini-uzatmalarinin-dinimizdeki-hukmu-nedir.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir