Rükû ve secdelerde meydana getirilen tesbihatın uzunluğu ne kadar olmalıdır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Namazlarda esas olan, Peygamberimizin yaptıklarını yapmaktır. Zira o “benim Nasıl namaz kıldığımı gördüyseniz namazı o şekilde kılın” (Buhârî, Ezan, 18) buyurmuştur. Hadis kitaplarında yer edinen mevzuyla ilgili rivayetlere bakılırsa Peygamberimiz sallallahu aleyhi v sellem, rükû ve secdelerde devamlı aynı tesbihatı söylemezdi. Bu yüzden kimi zaman rükûsu uzun, kimi zaman de kısa sürerdi.

Namazla ilgili hadisleri toparlayan âlimler, bu tesbihatın minimum üç kere yapılmasının sünnet ve kafi bulunduğunu fakat dileyenlerin bu tesbihatı istediği kadar uzatabileceğini, bunun da sünnete uygun bulunduğunu söylemişlerdir. İslam vatanlarında görülen farklılıkları bu gözle değerlendirmek; birine doğru diğerine yanlış gözüyle bakmamak gerekir.

Mevzuyla ilgili bir hadis şöyledir:

Abdullah İbn Mes’ûd radıyallahu anh’den rivayete bakılırsa, Resulullah şöyleki buyurmuştur:

“Sizden biriniz rükû’a varınca rükû’ halinde iken üç sefer; “Sübhâne Rabbiye’l-Azîm” derse yapmış olduğu rükû’ tamam olur, bu en azıdır. Secdeye varınca secdelerinde de üç kez “Sübhâne Rabbiye’l- A’lâ” derse secdeleri tamam olmuş olur, bu da minimum söylenmesi ihtiyaç duyulan miktarıdır.” (Tirmizî, Salât, 194)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir