Sabah namazını ezan okunması mümkün okunmaz kılabilir miyiz?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Şu an devletimizde bulunan takvimlerdeki imsak vakti, gerçek vaktinden ilkin gösterilmektedir. Bu farklılık, mevsimlere ve bölgelere nazaran de değişkenlikler göstermektedir.

Allah Teâlâ “Fecrin olduğu tarafta ak çizgi kara çizgiden size nazaran tam seçilinceye kadar yiyin, için” (Bakara, 2/187) buyurmuştur. Sabahleyin doğuda, aydınlığın ufuk çizgisi süresince uzamaya başlaması ile imsak vakti girer. Bu saatte ufka bakan şahıs ile ufuk arasındaki kara parçası siyah bir hat şeklinde olur. Sema aydınlanmaya başladığı için ufuk çizgisi net olarak gözükür. Oruç tutacak şahıs bu saatten itibaren yemeyi içmeyi bırakmak zorundadır. Bu, sabah namazının da ilk vakittir. Şu an yaygın olan takvimlerdeki imsak vaktinde bu şekilde bir aydınlanma oluşmamaktadır. Dolayısıyla bu vakitten ilkin sabah namazı kılınamaz.

adsense

Bulunduğunuz bölgenin imsak ve namaz vakitlerini imsakiye.suleymaniyetakvimi.com/ sitesinden öğrenebilir, aylık takviminizi oradan indirebilirsiniz. Bunun yanı sıra Google Play ve Apple Store’dan Süleymaniye Takvimi uygulamasını cep telefonu yada tabletinize indirerek ona nazaran hareket edebilirsiniz.

YAYIMLANDIĞI YER: Yahya Şenol, Ramazan ve Oruç, 3. Baskı, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2017, s. 111.

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir