Yalnız bir sûre ezbere bilen şahıs namaz kılabilir mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Namazda Kur’an-ı Kerim’den bir kısım okumak farzdır. Bu bakımdan bu kerdeşimiz bir tek İhlas süresini bilse bile namazına devam etmelidir. Ek olarak namazda Fatiha suresini okumak vaciptir. Bu sureyi de ezberlemesi gerekir. Bu şekilde namazını kılar.

Namazda kıraet:

Namaz kılanın kendisi işitebilecek derecede dili ile harfleri belirterek Kur’an-ı Kerîm ayetlerinden bir mikdar okunması, namazın bir rüknü olarak farzdır. Kendisi duyamayacak kadar bir sesle okuyuş kıraet değildir. Sadece imama uyan kimse bu kıraetten müstesnadır, bu kimse Kur’an okumaz. İleride açıklanacaktır.

Vitrin ve nafile namazların tüm rekâtarında, iki rekâtı farzların her iki rekatında kıraet farzdır. Fakat dört rekâtı farz namazlarda üç rekâtı farz namazda, belirleme yapılmaksızın yalnız iki rekâtarında kıraet farzdır. Sadece kıraetin ilk iki rekatta yapılması vacib görülmüştür. Bunun için ilk iki rekatta kıraatin kasden terk edilmesi mekruhtur. Yanılarak terk edilmesi de sehiv (yanılma) secdesi yapılmasını gerektirir. Farzların öteki rekâtarında Fatiha okunması, sahih kabul edilen görüşe nazaran vacibdir. Yanılarak Fatiha’nın terk edilmesi de sehiv secdesini gerektirir.

Fakat öteki rivayetlere nazaran, farzların son üçüncü ve dördüncü rekâtarında kıraet caiz olduğu benzer biçimde, tesbihde bulunmak yada üç tesbih mikdarı susmak da caizdir. Sadece Kur’an okumak daha faziletlidir. Fatiha okumak da sünnettir.

Namazda kıraetin farz olan mikdarına erişince:

İmam Azam’a nazaran bu farz olan mikdar, kıraat farz olan her rekatta, ayet kısa dahi olsa, minimum bir ayettir. Bu mikdar Kur’an okundu mu, bu farz yerine getirilmiş olur. Fakat Ebu Yusuf, İmam Muhammed ve İmam Azam’dan öteki bir rivayete nazaran, bu mikdar üç kısa ayet yada minimum üç kısa ayet mikdarı olacak kadar uzun bir ayettir. İhtiyata uygun olan da budur.

Bir harften yada bir kelimeden ibaret olan “Nun” ve “Müdhammetân” ayetlerinin okunması, sahih olan görüşe nazaran, ittifakla kafi olmaz. Şu sebeple bu mikdar kıraet sayılmaz.

Bir ayet-i kerîmeden başkasını okumaya gücü yetmeyen kimse, o ayet-i kerîmeyi İmam Azam’a nazaran bir rekatta bir kez okur, üç kez okumaz. İki imama nazaran, üç kez tekrarlar. Fakat üç ayet okumaya gücü yeten kimsenin bir ayeti üç kez tekrarlaması iki İmama nazaran de caiz değildir.

“Ayetü’l-Kürsî” benzer biçimde uzun bir ayetten bir kısmını bir rekatta, öteki kısmını da öteki rekatta okumak, sahih olan görüşe nazaran, kafi olur; bundan dolayı bunlar üçer kısa ayete denk olmuş bulunur.

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

erdem419 tarafınca Sa, 11/07/2006 – 09:49 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir