Şafi mezhebine nazaran, tane (hayız), nifas ve istihaza (özür) kanı hallerine maruz kalan kadının, oruç ve namaz ibadetlerinin durumu nedir?..

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Tane olan hanım oruçlarını tutamaz, namazlarını kılamaz; tutamadığı oruçlarını sonradan gününe gün kaza eder, fakat kılamadığı namazlarını kaza etmez.

İki tane arasındaki temizliğin minimum süresi on beş gündür. Bundan dolayı iki tane arasındaki temizlik müddeti on beş günden azca olması imkansız. Bu on beş gün içinde kan gelse bile özür sayılır ve hem oruçlarını tutması hem de namazlarını kılması gerekir.

Hayız, belirli vakitlerde kadının rahminden gelen tabiî bir kandır. Bayanlar minimum dokuz yaşlarında bâliğa olup hayız olmaya şu demek oluyor ki âdet görmeye başlarlar. Hayızdan kesilme yaşı da çoğunlukla altmış ikidir.
Hayzın minimum müddeti, asla kesilmemek suretiyle bigün bir gecedir. En fazla müddeti, arada kesilse dahi geceleri ile birlikte on beş gündüz.

Bir bayan on beş güne kadar aralıklı olarak kan görür de, görme müddetinin saatları toplamı yirmi dört saati bulursa, o on beş gün hayız sayılır. Toplamı yirmi dört saatten azca olursa hayız değil fâsid bir kandır.

Hayızdan sonraki temizlik müddeti minimum on beş gündüzdür. (1)

Temizlik müddeti için üst sınır yoktur. Ne kadar fazla olursa olabilir. Fakat çoğunlukla görülen temizlik müddeti aydan altı ile yedi gün çıktıktan sonrasında geriye kalan kısımdır.

Kan on beş günden fazla devâm eder yada minimum temizlik müddeti bitmeden evvel başlarsa, bu kan istihâza şu demek oluyor ki özür kanıdır. Bu devam eden bir abdestsizlik anlamına gelir. Bu şekilde bir karı abdest alır, her türlü ibadetini yapar ve helallısına yaklaşabilir.(2) Namâz kılmak istediğinde tenâsül yerini yıkar, üstüne bir bez sarıyor, zaman girdikten sonrasında abdestini alır ve geciktirmeden namâzını kılar. Bu suretle her namâz için fazla kirlenmiş yada yerinden kaymış bezi değiştirir ve gene abdest alır. (3)

NİFAS: Çocuk doğurduktan sonrasında (isterse en minik bir et parçası olsa dahi), boşalan rahimden akan kandır. Bu kanın minimum müddeti bir an, en oldukca müddeti altmış gündür. Çoğun görülen müddet kırk gündür.

Gebeliğin minimum müddeti altı ay, çoğu kez olan müddeti dokuz aydır. En oldukca gebelik müddeti de dört senedir.

Hayız ve nifas olan hanım, nâfile olsa dahi namâz kılamaz ve sonrasında da kaza etmez; oruç tutamaz fakat orucu sonrasında kaza eder. Kur’ân-ı Kerîmi okuyamadığı benzer biçimde, bir ayetini dahi Kur’ân kasdı ile okuyamaz, elliyemez, taşıyamaz. Tavâfın hiçbir nevini yapması imkansız. Mescitte oturamaz, içinden geçemez, eşeysel münâsebette bulunamaz, talak verilemez, göbekten diz kapağına kadar kendisine dokunulamaz.
Bu şekilde bir karı kan kesildikten sonrasında yıkanmadan evvel ona bunların asla birisi gene helâl olmaz, yalnız kan kesildikten sonrasında yıkanmasa bile oruç tutabilir ve talak verilebilir.

Dipnotlar:

(1) Bu müddet iki hayız kanı içinde bulunduğuna göredir. Nifâs ve hayız kanları içinde temizliğin minimum müddetine had yoktur.
(2) İânetü’t-Tâlibin, 1/7l.
(3) Muğni’l-Muhtac (Şerh’ü Minhac) 1/121.

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Pt, 06/02/2012 – 00:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir