Şafi mezhebine bakılırsa, tavaf yaparken abdest bozulursa ne yapmak gerekir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Şafii mezhebine bakılırsa, abdestli olarak tavaf yapmak farzdır. Tavaf esnasında  kişinin ebdesti bozulursa, gider abdestini alır ve geriye kalan şavtlarını / dolanımlarını tamamlar. Tavafı tekrardan adım atmak koşul olmayıp sünnettir. (bk. V. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamîk,3/157).

Hanefi mezhebine bakılırsa ise, Kâbe-i Muazzama’yı tavaf etmek için abdest almak vaciptir. Bir kimsenin Kâbe’yi abdestsiz tavaf etmesi vacibi terk ettiğinden dolayı görevli olmakla birlikte yapmış olduğu, bu tavaf câiz ve geçerlidir. Sadece bu hususta Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyleki buyurmaktadır:

“Tavaf, namaz gibidir. Fakat tavaf esnasında konuşmak câizdir. Tavafta konuşan kimse hayırlı söz söylesin.” (Tirmîzî, Hacc, 112; Nesâî, Menasik, 126).

Farz olan tavaf abdestsiz olarak yapıldığı takdirde, bir küçükbaş hayvan kurban etmek gerekir. Cünüb olan kimsenin ise bu şekilde bir farz tavafı yapması hâlinde bir büyükbaş hayvan kurban etmesi lâzımdır. Sadece bu farz tavaf, abdest alınarak tekrardan yapılırsa, bu şekilde bir kurbana gerek kalmaz. Fakat farz günler haricinde yeniden yapılması hâlinde geciktirilmiş olduğundan dolayı kurban kesmek gerekmektedir.

Yapılması vacip olan vedâ tavafını abdestsiz olarak icra eden kimse bir miktar sadaka vermelidir. Fakat vacip olan tavafı cünüb olarak yapanın bir küçükbaş hayvan kurban etmesi lâzımdır.

Tavaf yaparken abdest bozulursa, abdest aldıktan sonrasında noksan şavtlar tamamlanabilir yada tavaf tekrardan başlanarak yapılır.

Merhaba ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

Sorularlaislami… tarafınca Per, 16/12/2010 – 00:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir