Sakalsız bir kimse imam olabilir mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

“Namaz, İslâm Dini’nin yükümlü kıldığı ilk ve en büyük vazifedir. Allah’a bağlayan en yüce ibâdettir. Kılınması Âhiret saadetine erdirecek, terk edilmesi Cehennem azabına uğratacak kulluk görevidir. Bu sebeple beş zaman namazın şartlarına riâyet edilerek ve belirli mazeretler haricinde cemaatle kılınması gerekir.

Cemâatle kılınacak namazlar için bilgili ve takva sahibi; Allah’ın ve Peygamberinin emirleri ve yasaklarına bağlı imamların araştırılması lazımdır. Sadece mekrûh olsa da büyük günahları işleyen imamların arkasında namaz kılmak caizdir. Bu sebeple Peygamberimiz (s.a.) şu şekilde buyurmuştur:

“Lâilahe illallah” diyenlerin cenaze namazını kılınız. Lailahe illellah diyenlerin arkasında da namaz kılınız.”

(Düşman korkusu ve hastalık benzer biçimde belirli mazeretler haricinde) beş zaman namazı takva sahibi yada fasık/büyük günâhları işleyen şahıs arkasında cemaatle kılmak gerekir. (el-Camius-Sağîr 2/45, Ebû Davûd, K. Salati Bab-ü İmametil Berri vel-Facir.)

Bu hadisler büyük haramları işleyen kişilerin imamlığına onay verdiğine gore, sakalsız imamların arkasında namaz kılmak şüphesiz caizdir. Kişilerin bu meseleyi cemâat içinde bir ihtilâf ve ayrılık sebebi kılması son aşama mahzurludur.” (Ali Rıza Demircan, İslami Kimliğimizi Korumak, Beyan Yayınları, İstanbul, 2008, s: 268-269)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir