Sakız çiğnemek orucu bozar mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Ömer Nasuhi Bilmen’in Büyük İslam İlmihali’nde şu data yer almıştır:

“Oruçlu kimsenin, evvelinde çiğnenmiş beyaz ve parçalanmaz bir sakızı çiğnemesi mekruhtur. Fakat yeni bir sakızı çiğnemek caiz değildir.”

Bu, bizlere nazaran de doğrudur. Zira oruç, imsak vaktinden akşam güneş batımına kadar, yakarma niyetiyle yeme içme ve cinsel ilişkiden uzak durmaktır. Allah Teâlâ şu şekilde buyurur:

“Oruçlu günlerin gecelerinde kadınlarınızla ilişki size helal kılındı. Onlar sizin için bir elbise, siz de onlar için bir elbisesiniz. Allah, kendinize olan itimatı sarsıcı işler yapmakta olduğunuzu bildi ve tevbelerinizi kabul etti. Şimdi onlarla birleşebilirsiniz. Allah sizin için ne yazmışsa, onu arayın. Şafağın ak çizgisi kara çizgisinden sizce, tam seçilinceye kadar yiyin için. Sonrasında orucu akşama kadar tamamlayın. Mescitlerde îtikâf halinde iken eşlerinizle birleşmeyin. Bunlar Allah’ın koyduğu sınırlardır; onlara yaklaşmayın. Allah ayetlerini insanlara bu şekilde açıklar, bir ihtimal sakınırlar.” (Bakara, 2/187)

Yukarıdaki ayete nazaran yeme, içme ve cinsel ilişki orucu bozar. Ayetin sonunda: “Bunlar Allah’ın sınırlarıdır, ona yaklaşmayın” buyrulduğuna nazaran, onlara yaklaştıran şeyleri de yapmamak, oruçluyken yeme, içme ve cinsel ilişkiye götürecek her şeyden kaçınmak gerekir. Sakız çiğnerken bundan bir parçanın boğaza kaçması olasılık dâhilindedir. Bu yüzden bundan uzak durmak gerekir.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir