Salavat sebebiyle yüzü ağaran adam rivayeti doğru mu?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

Peygamberimize fazlaca salavat okuyan fazlaca günahkar bir adam ölünce yüzü kararmış ve peygamberimiz yardımıyla insanın yüzü nurlanmış mı?
Bu informasyon doğru mu?
Süfyan-ı Sevri hazretleri anlatır: Kâbe’yi tavaf ederken, her adımda salavat okuyan birini gördüm. Ona (Sen lüzumlu duaları bırakıp hep salavat okuyorsun. Her yerde okunacak yakarış var) dedim. Sen kimsin dedi. Ben de kendimi tanıttım. (Sen avamdan değilsin, âlimsin, sana anlatayım) diyerek başladı: Babamla Beytullaha gitmek suretiyle yola çıkmıştık. Yolda babam hastalığa yakalandı. Onu tedavi etmek için epey uğraştıysam da babam vefat etti. Baktım, ölünce yüzü kararmış oldu. Yüzünü kapattım. Yanında uyuya kalmışım. Rüyamda o şekilde bir zat gördüm ki, ondan daha güzel yüzlü asla kimse görmemiştim. Oldukça güzel kokuyordu. Babamın yanına geldi. Yüzündeki örtüyü kaldırıp elini babamın yüzüne sürdü. Babamın siyah yüzü nurlandı, bembeyaz oldu. Bu zata kim bulunduğunu sorunca, (Ben Resulullahım. Baban, ömrünü boşa harcadı. Fakat bana fazlaca salavat okurdu, şimdi sıkıntıda bulunduğunu bildirdiler, kendisi de benden yardım istedi. Oldukça salavat okuyan mümine ben elbet yardım ederim) buyurdu. Uyanınca babamın yüzünün bembeyaz bulunduğunu gördüm. İşte bu yüzden her yerde Peygamber efendimize fazlaca salavat okuyorum.

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

– Bu bilgiyi, Somuncu Baba Dergisinde bulabilirsiniz.  “Mecmua, 74.Sayı, SÜFYAN-I SEVRÎ (K.S.)”

Sadece ne bu dergide ne de internette dolaşan öteki sitelerde bu mevzuyla ilgili hiçbir kaynak verilmemiştir.

– Bununla beraber, senedi verilmemekle birlikte, kıssanın geçmiş olduğu bir kaynak bulduk. (İbnu’l-Cevzi, Bustanu’l-ârifin, 1/299-300)

– Kıssayı İbnu’l-Cevzi benzer biçimde muhakkik bir alimin zikretmesi önemlidir. Kendisi bunu gerçi bir vaaz kitabında nakletmişse de kendi şahsiyeti mevzuya bir kuvvet vermektedir.

– Sadece “Rivayete nazaran, Abdulvahid b. Ziyad şöyleki dedi..” şeklinde senetsiz bir tarzda zikretmesi, rivayetin zayıf olduğuna işarettir.

– Arapça web sitelerinde Efendimizin “Ben gıyasım/muhtaç olanlara yardım ederim” şeklindeki sözlerden dolayı bu kıssanın uydurma olduğuna vurgu yapılmıştır.

– Kanaatimizce bu negatif değerlendirme, “Vahhabice” bir fantastiktir. 

– Her şeyi en iyi bilen Allah’tır.

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

ali mehmet tarafınca Pa, 04/08/2019 – 20:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir