Şarap sirkesi olur mu? Her sirke helal midir? Buradaki turşularda, mayonezlerde beyaz şarap sirkesi, kırmızı şarap sirkesi benzer biçimde sirke türleri kullanılıyor. Kimileri bunların haram bulunduğunu düşünürken kimileri helal olduğu görüşünde.

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

Yurt haricinde yaşayan insanların süpheli yiyecek ve içecekler sıralaması daha uzundur. Buradaki turşularda, mayonezlerde beyaz şarap sirkesi, kırmızı şarap sirkesi benzer biçimde sirke türleri kullanılıyor. Kimileri bunların haram bulunduğunu düşünürken kimileri helal olduğu görüşünde. Kaldı ki bunlar tuzla beraber kullanılıyor. Sirkenin haramı olur mu? Ek olarak asitli içeceklerde ucuz olduğundan alkol kullanılabilir süphesiyle içmiyorum (yabancıların ürettiklerini) Ne yapmalıyım? Bigi verirseniz sevinirim.

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Sirke elde etmek için naturel alkol içeren üzüm, elma, hurma ve öteki meyveler kullanılmaktadır.

Sirke helal midir?

Meyvelerden, oksijenli ortamda sirke bakterileri ile elde edilmiş sirkenin helalliği üstünde tüm fakihler görüş birliğindedir.

Nitekim, Rasulullah aleyhissalatü vesselam Efendimiz şöyleki buyurmustur: “Sirke ne güzel katıktır.” (Müslim, Sahih, Esribe 164-169)

Şaraptan meydana gelen sirke helal midir?

Haram kılınan şarabın, bekleyerek sirkeye dönüşmesi halinde bunun da helal olduğu mevzusunda alimler ittifak etmişlerdir. (Vehbe Zühayli, el-Fikhu’l-Islamî ve edilletuhû, III, 541)

İnsan eliyle şaraptan meydana getirilen sirke helal midir?

Şarabın insan müdahalesiyle sirkeye dönüştürülmesinin hükmü ve bu sirkenin tüketilmesinin caiz olup olmadığı mevzusunda ise değişik görüşler vardır:

Hanefi mezhebine gore, şaraptan sirke elde etmek ve bunu tüketmek caizdir. Bu sirke helal ve temizdir.

Dayandıkları kanıt şudur: Peygamber Efendimiz (asm) şöyleki buyurmuştur: “En iyi sirkeniz, şaraptan yaptığınız sirkedir.” (Beyhaki, es-Sünenü’l-kübrâ, VI, 38, no: 11534)

Şafiiler, Hanbeliler ve bazı Malikilere gore şarabı sirkeye bilgili müdahale sonucu dönüştürmek caiz değildir bundan dolayı temizliğini kaybeder.

adsense

Dayandıkları deliller şöyledir:

Hz. Enes b. Malik’ten rivayet edildiğine gore, Ebû Talha, yetimlere miras olarak kalmış elinde bulunan bir miktar şarabı ne yapacağını sorduğunda Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam “Onu dök!” yanıtını vermiştir. Ebû Talha, “Onu sirke de yapmayayım mı?” diye sorunca, Hz. Peygamber (asm), “Hayır!” yanıtını vermiştir. (Tirmizi, Buyû 58)

Gene Hz. Enes b. Malik’ten rivayet edildiğine gore, Allah Resulüne (asm) şaraptan sirke yapılıp yapılmayacağı sorulduğunda, Resulullah Efendimiz,  “Hayır” yanıtını vermiştir. (Müslim, Esribe 11)

Hz. Ömer (ra) şöyleki demiştir: “İnsanın müdahalesiyle sirkeleştirilmiş bir şaraptan meydana getirilen sirke helal değildir. Fakat şarabı sirkeye dönüştüren Cenab-ı Hak olursa (doğrusu şarap kendiliğinden sirkeye dönüşürse) o takdirde bu helal olur.” (Beyhaki, es-Sünenü’l-kübrâ, VI, 37, no: 11532)

Bu alimlere gore, şarabın içine ekmek, soğan, maya yada başka bir şey atmak suretiyle sirke yapı­lan şarap temiz olmaz. Necaseti devam eder. İçine atılan şey de kirli olur. Ar­tık bu sirke ebediyen temiz olmaz.

Sadece, Ebu Hanife, Evzâi ve Leys’e gore, sirke yapmakla şarap temiz olur.

İmam Mâlik’ten ise üç rivayet vardır. Bunların en sahih olanına gore, şaraptan sirke yap­mak haramdır. Sirkeyi meydana getiren Allah’a isyan etmiş olur. Fakat meydana getirilen sirke temiz­dir. İkinci görüşe gore haramdır. Sirke yapmakla temiz olmaz. Üçüncüye gore helâldir, temiz olur.

İlave informasyon için tıklayınız:

Gazozda bulunan alkol ve alkol üreten besinler hakkında bilgi verir misiniz? İçinde alkol bulunan her içecek haram mıdır? Alkol içerikli gazlı içecekleri kullanmak helal mi?..

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

altunel tarafınca Çar, 04/04/2007 – 11:35 tarihinde gönderildi

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir