Satılan mal alan kişi tarafınca teslim alınmazsa Ne Gibi hareket edilmeli?

SORU:

Babam bir adamla alışverişte bulunarak ona yazlığımızı sattı. Adamdan da arabasını aldı. Ancak yazlığın satışı sadece kâğıt üzerinde gerçekleşmiş, yani tapuya bildirilmemiş. Babam vefat ettikten sonra yazlık yasal olarak annem ve bana intikal etti. Yaklaşık 12 yıldır yazlığın vergilerini, aidatlarını ödemek zorunda kalıyoruz. Çünkü yazlık resmi olarak bizim. Ama gerçekte bizim değil! Yazlığın gerçek sahibine yıllardır ulaşmaya çalışıyoruz. “Ülkeden kaçtı” diyenler var, “öldü” diyenler var. Ne bir akrabası var ne de bir yakını. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Artık aidat ve vergileri ödemek de bizi zor durumda bırakıyor. Yazlığı satsak aldığımız parayı ne yapabiliriz veya satmamız doğru olur mu? Sattık diyelim aldığımız paradan kendi hakkımız olan parayı (şimdiye kadar ödediğimiz vergi aidat v.b. harcamaları) alsak kalan tutarı ne yapacağız? Kalan tutarı bir banka hesabına yatıralım diyoruz ama şahıs ortaya çıkmazsa 10 yıl içerisinde paraya merkez bankası el koyuyor. Kişinin parasını göz göre göre merkez bankasına vermemiz de sakıncalı. Bankaya yatırmasak o kadar parayı saklamamız da ayrı bir sıkıntı. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor?

Tarih: 03 Eylül 2012


adsense

Bir alım satımda satıcının görevi malı teslim etmek, alıcının görevi ise teslim almaktır. Sorudan anlaşıldığına bakılırsa alan kişi gayrimenkulü teslim almamıştır; şundan dolayı gayrimenkulün teslim ve tesellümü, tapunun nakli ile gerçekleşir.

Şahıs, soruda belirtildiği suretiyle uzun senelerdir ortaya çıkmıyor, malını teslim alıp haiz olmuyor, arandığı halde kendisine yada hakkında tasarrufta bulunmaya yetkili birine de ulaşılamıyor ve bu durum malı satan tarafı mağdur ediyorsa şöyleki hareket edilmelidir:

Alım-satım akdini geçersiz kılıp müşterinin yazlık için ödediği bedelin o günkü kıymetini, müşterinin çıkıp gelmesi ihtimaline karşı makul bir süre saklı tutmak, süre sonunda da ortaya çıkmazsa onun adına hayra harcamaktır.

Doç. Dr. Servet Bayındır

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Satılan mal alan kişi tarafınca teslim alınmazsa Ne Gibi hareket edilmeli?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.