Secdeye giderken ilkin alın mı yere konur, burun mu?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Namaz kılan şahıs rukûdan sonrasında “semiallâhu li men hamideh” diyerek doğrulur ve “Rabbenâ kir’l-hamd” der. Bundan sonrasında “Allahu Ekber” diyerek secdeye kapanır. Secdede şahıs alnını, burnunu, avuçlarını, iki dizini ve iki ayakuçlarını yere koyar. Alın yada burundan hangisinin ilkin yere konulacağına dair herhangi bir komut yoktur. Mühim olan bunların secde esnasında yerde olmasıdır. 
 
Mevzuyla ilgili olarak Peygamberimizden rivayet edilen hadisler şöyledir:
 
“Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdu ki: “Ben yedi kemik üstüne secde etmekle emrolundum: Alın -ve eliyle burnunu işaret etti- eller, diz kapakları, ayakların etrafları. Ne elbiseleri ne de saçı (secde esnasında) toplamayız.” (Buhârî, Ezan 133, 134, 137; Müslim, Salât 227-231 (490); Ebu Dâvud, Salât 155; Tirmizî, Salat 203; Nesâî, İftitah 130; İbn Mâce, İkâmet 19)
 
Abdullah İbn Ömer radıyallâhu anhümâ, Resulullah aleyhissalatu vesselâm’a nisbet ederek buyurdu ki: “Eller de secde eder, tıpkı alnın secde etmesi benzer biçimde. Öyleyse, biriniz alnını secdeye koyunca ellerini de koysun. Alnı secdeden kaldırdı mı onları da kaldırsın.” (Eb Dâvud, Salât 155; Nesâî, İftitah 129).
 
Bera radıyallâhu anh konu alıyor: “Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Secde ettiğin süre ellerini yere koy, dirseklerini (havaya) kaldır.” (Müslim, Salât 234, (494); Tirmizî, Salât 202).
 
Abdullah İbnu Malik İbni Buhayne radıyallâhu anh konu alıyor: “Resulullah aleyhissalâtu vesselâm namazda secdeye gidince ellerinin arasını, koltuk altı beyazlıkları görününceye kadar açardı.” (Buhârî, Ezân 130, Müslîm, Salât 235, (495); Nesâî, İftitah 52).
 
Tirmizi’nin bir rivayetinde şu şekilde gelmiştir: “Berâ’ya: “Resulullah aleyhissalatu vesselam secde edince yüzünü nereye koyardı?” diye sormuş oldum. “Ellerinin arasına” diye yanıt verdi.” (Müslim, Salât 234, (494); Tirmizî, Salât 202).

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir