Sehiv secdesini salli barik dualarından sonrasında yapsak olur mu?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı

– Diyelim ki ilk rekatta zamlı sure okumayı unuttuk ve sehiv secdesi yapıcağız 4. rekatta oturduğumuzda tahiyatı okudukdan sonrasında sehiv secdesini unutup Allahümme barike geçtiğimizde okurken aklımıza gelse ordan itibaren merhaba verip 2. secde deneyebilir miyiz?.
– Yoksa sehiv secdesi yapmadan direk namazı bitirip tekrardan mı kılmak zorundayız?

Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Evet, salli barik dualarından sonrasında sehiv secdesi yapabilirsiniz; namazı tekrardan kılmazsınız.

Sehiv Secdesinin Hhükmü

Sehiv secdesini gerektiren sebepler bulunduğunda, sehiv secdesi yapmak Hanefî mezhebine gore vâcip, Şâfiî ve Mâlikî mezheplerine gore sünnettir; sadece bazı Mâlikîler namazda eksiklik hallerinde sehiv secdesi yapmanın vâcip olduğu kanaatindedir.

Hanbelî mezhebinde sehiv secdesinin vâcip olduğu görüşü tercih edilmekle beraber sünnet ve bazı durumlarda mubah olduğuna dair görüşler de bulunmaktadır.

Hanefî mezhebinde, cuma ve bayram namazlarında cemaatin fazlaca kalabalık olması ve sehiv secdesi yapmanın karışıklığa meydan verme ihtimalinin bulunması durumunda, bu secdenin terkedilmesi câiz hatta evlâ görülmüştür.

Bir namazda sehiv secdesini gerektiren durumlar birden fazla olursa, hepsi için bir kere sehiv secdesi yapmak yeterlidir.

Sehiv Secdesinin Namazdaki Yeri ve Şekli

Sehiv secdesi Hanefî mezhebine gore selâmdan sonrasında, Şâfiî mezhebine gore selâmdan ilkin yapılır.

Hanefîlere gore sehiv secdesinin yapılışı şöyledir:

Namazın sonundaki oturuşta Tahiyyât ve salli-bârik duaları okunduktan sonrasında iki tarafa selâm verilir, sonrasında arka arkaya malum şekliyle iki kere secde yapılır, oturulup Tahiyyât duası okunması mümkün, arkasından iki tarafa selâm verilerek namazdan çıkılır.

Sağ tarafa selâm verildikten sonrasında derhal sehiv secdesi yapılması ve salli-bârik dualarının sehiv secdesinden sonraki oturuşta okunması yönünde de görüşler vardır; bu ikinci uygulama bilhassa cemaatle kılınan namazda imam için daha uygun bulunmuştur.

Buna gore her iki şekilde sehiv secdesi yapmanın da bir sakıncası olmaz.

Cemaatle namazda imam sehiv secdesini gerektiren bir yanlışlık yaparsa, onunla beraber cemaat de bu secdeleri yapar; imama uyanın yapmış olduğu yanlışlıklardan dolayı sehiv secdesi gerekmez. Birinci rekattan sonrasında imama uyan kimse (mesbûk) hangi rekata yetişmiş olursa olsun imamla beraber sehiv secdesini yapar; imamın sehiv secdesini gerektirecek hatası yapmış olduğu sırada mesbûkun ona uymuş olup olmaması mühim değildir.

Eğer kaçırılmış olduğu rekatları tek başına kılarken sehiv secdesini gerektiren bir yanlışlık yaparsa, mesbûkun ek olarak bu secdeleri yerine getirmesi gerekir.

İlave data için tıklayınız:

– Sehiv secdesi ne zaman ve nasıl yapılır?

Merhaba ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

Anonim tarafınca Pa, 23/04/2017 – 01:43 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir