“Sen yap, günahı bana ilişkin!” söyleminin dinimizde yeri var mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Dinimizde suçun şahsiliği prensibi esastır. Buna bakılırsa suçu kim işlerse günahı ve neticesinde cezası o kişiye aittir. Kimse kimsenin günahını yüklenemez. “Sen yap, günahı bana ilişkin!” şeklinde bir günah yükleniminin dinimizde yer yoktur! Aksine, günaha aracılık eden şahıs hem kendi yapmış olduğu için hem de bir başkasını günaha sürüklediği için iki günah birden işlemiş olacaktır. İlgili ayetler şunlardır:

“İyi bir işe destek veren ondan bir hisse alır; fena bir işe destek veren de ondan dolayı bir mesuliyet üstlenir. Her şeyi görüp gözeten Allah’tır.” (Nisâ, 4/85)

“… Hepimiz kendi kazandığını sırtlanır. Kimse kimsenin günahını yüklenmez. Sonunda dönüşünüz Rabbinizedir. O, anlaşmazlığa düştüğünüz mevzuları size bildirecektir.” (En’âm, 6/164)

(Kendini büyük görenlere): “Rabbinizin indirdiği nedir?” diye sorulsa “Eskilerin masalları” derler. 

Böylece (mezardan) kalkış günü hem kendi günahlarını hem de bir bilgiye dayanmadan yoldan çıkardıkları kimselerin günahları kadar bir günahı yüklenirler. Bakın ne fena yük yükleniyorlar!” (Nahl, 16/24-25)

“Kim yola gelirse kendi yararına gelir, kim de yoldan çıkarsa kendi zararına çıkar. Kimse kimsenin yükünü çekmez. Biz bir elçi/bir kitap göndermeden azap etmeyiz.” (İsrâ, 17/15)

adsense

“Kafirler, müminlere şöyleki derler: ‘Yolumuza girin; günahlarınızı üstlenelim!’ Oysa bunların günahlarından bir tanesini bile üstlenecek değillerdir. Onlar kesinlikle yalancıdırlar.

Kendi yüklerini aslına bakarsan yüklenecekler, üstelik yüklerine nice yükler eklenecektir. Uydurdukları şeyler yüzünden kıyamet günü kesinlikle hesaba çekileceklerdir.” (Ankebût, 29/12-13)

“Kimse kimsenin yükünü çekmeyecektir. Yükü ağır olan, taşımak için yardım istese en yakını bile onun bir parçasının taşınmasına yardım etmez. Sen bir tek, içinde Rabbinin korkusu olanları ve namazını tam kılanları uyarabilirsin. Kim kendini geliştirirse onu bir tek kendisi için yapmış olur; dönüş sadece Allah’adır.” (Fâtır, 35/18)

“… Kimse kimsenin yükünü taşımaz. Sonrasında yine yaratılarak O’nun huzuruna çıkarılacaksınız. Neler yaptığınızı size, o süre bildirecektir. İçinizde ne işe yaradığını Allah bilir.” (Zümer, 39/7)

“(Dememişler mi ki) Kimse kimsenin günahını yüklenmez.

İnsanın kendi çalışmasından başkası kendine ilişkin değildir.

Emek harcaması yakında gözler önüne serilecektir.

Sonrasında ona, yaptıklarının karşılığı tam olarak verilecektir.

Varıp gideceği yer, Rabbinin huzurudur.” (Necm, 53/38-42)

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir