Seninle konuşursam kafir olayım sözünün hükmü nedir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Babanızın etmiş olduğu yemin, onun hayırlı bir iş yapmasına engel olmamalıdır. Bu yeminini bozsun ve keffaretini ödesin.

Bir ayette Allah Teala şu şekilde buyurmuştur:

“Yeminlerinizde Allah’ı; iyilik yapmanıza, takvanıza ve insanların arasını düzeltmenize engel yapmayın. Allah işitir ve bilir.” (Bakara, 2/224)

Peygamberimizden de şu şekilde rivayet edilmiştir:

“Günaha yemin edenin yemini yemin değildir. Akraba ile ilişkiyi kesmeye yemin edenin yemini yemin değildir.” (Ebu Davud, Talak, 7)

“Bir mevzuda yemin eder, sonrasında başkasını hayırlı görürsen yeminini boz, keffaretini ver ve hayırlı gördüğüne gel.” (Buhari, Eyman 1, Müslim, Eyman, 11 (1650)

Bu mevzu ilmihallerde de şu şekilde anlatılır: “Bir kimse: “Şöyleki yaparsam kâfir olayım” veya “Yahudi, Hristiyan olayım”, veya “Allah’ın kulu, Peygamberim ümmeti olmayayım”, veya “Kıblesi başka tarafa olanlardan olayım” veya “Allah ruhumu imansız alsın” veya “Allah’a iki demişlerden olayım, Peygamberin ümmetinden olmayayım” veya “Peygambere dil uzatanlardan olayım”, demiş olsa onun inancına ve maksadına bakılır. Eğer bu sözü yemin maksadı ile sözünü yalnız kuvvetlendirmek için söylemişse, bu bir yemin olur. Yeminini bozunca üstüne keffaret gerekir.” (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, “Yeminin Mahiyeti ve Yemin Sayılmayan Şeyler”, 193. paragraf)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir