Şeytana Sövmek Doğru Mudur ?

Küfür etmek, lanet okumak hele de şeytana sövmek, lanet okumak, kötü laf etmek içinde bulunduğumuz sıkıntıyı giderir mi? Bize bir şey kazandırır mı?


377
7 paylaşımlar, 377 points

Ayağınız takıldı, “küt” diye yere düştünüz. Çayı doldururken aniden bardak çatladı. Elbiseyi giyerken “cart” diye yırtıldı. Oldukca mühim bir görüşme yaparken telefonunuzun şarjı bitti. Otomobile bindiniz, kontağı çalıştırdınız otomobil çalışmıyor. Otobüsü yakalamak için var gücünüzle koştunuz, tam yakalayacakken firar etti. Size fazlaca lazım bir şeyi evde unuttunuz. Bu tip durumlarda insanların ne yaptığına, iyi mi davranıp neler söylediğine dikkat ettiniz mi? Kimileri kalayı basar. Kimileri nalet okur. Kimileri ise “Hay aksi şeytan!” diyerek yaşamış olduğu tatsızlığın tesirini azaltmaya çalışır.

 

Peki bu ne kadar doğru? Sövgü etmek, nalet okumak hele de şeytana sövmek, nalet okumak, fena söz etmek içinde bulunduğumuz sıkıntıyı giderir mi? Bizlere bir şey kazandırır mı?

 

Bigün, Tanrı Resûlü (s.a.v.) devesinin terkisine birisini bindirmiş vaziyette gidiyordu. Derken hayvanın ayağı takıldı. Bu sahabî “hay aksi şeytan!” dedi. Peygamberimiz ona şu şekilde buyurdu: “Hay aksi şeytan deme! Bunu söylediğinde şeytan büyür, büyür ev kadar olur ve der ki: Benim gücümü anlamış oldu. Sen başına bir şey ulaştığında bismillah de. O vakit şeytan küçülür, küçülür, sinek kadar olur.” (Ebu Davud, 4982)

 

Peygamberimiz bir benzetme yöntemiyle şeytana nalet okumanın onu iyi mi da şımarttığını, neşelendirdiğini bu şekilde anlatmıştır.

 

Biz zannediyoruz ki eûzu ve besmele bir tek Kur’an okurken yada bir işe başlarken çekilir. Oysa Müslüman, başına istenmeyen bir durum ulaştığında ilk olarak şeytanın adını değil Rabbinin adını anar, O’na sığınır, O’ndan yardım diler. 

 

Bir başka hadiste Peygamberimiz şu şekilde buyurmuştur: “Şahıs şeytana nalet okuduğunda şeytan der ki: Sen, lanetlenmeye kıymet [üstün] bir varlığa nalet okuyorsun!” Böylece insana zarar verebildiğini gördükçe kendisini daha da büyük görür, azgınlık ve taşkınlığını daha da arttırır. 

 

Hani Konfüçyüs’e oran edilen meşhur bir söz var: “Karanlığa küfretmeyi bırak da kalkıp bir mum yak!” İşte Müslüman olarak hepimiz, negatif giden bir şeyler olduğunda nalet okumak, kendimizi paralamak, günah keçisi aramak yerine Tanrı’a sığınıp işin oluruna bakmalı, durumumuzu düzeltmeliyiz. Bilmeliyiz ki şeytana verilecek en büyük ceza ona lânet okumak değil, Tanrı’a sığınıp O’ndan yardım dilemektir.

 

Siz asla Kur’an’da müminlerin şeytana nalet okumasını emreden bir âyet görüyor musunuz? Fakat şeytandan Tanrı’a sığınmayı emreden âyetler var, nice hadisler var.

 

Rabbimiz, başına bir sorun ulaştığında şeytana nalet okuyan değil Rahman’a hakkıyla sığınıp kul olan kimselerden eylesin.

 


Beğendin mi ? Arkadaşlarınla ​​paylaş!

377
7 paylaşımlar, 377 points

Sizin Reaksiyon nedir?

Ağlıyorum Ağlıyorum
1
Ağlıyorum
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Nayır Nolamaz Nayır Nolamaz
1
Nayır Nolamaz
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Komik Komik
0
Komik
Sevdim Sevdim
2
Sevdim
Hayran Kaldım Hayran Kaldım
0
Hayran Kaldım
Başarılı Başarılı
2
Başarılı
KuraniKerimde

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.