Şifalı taşları alıp kullanmak günah mıdır?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Şifalı olduğuna inanılan taşları alıp kullanmakta bir sakınca yoktur. O, bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir. Fakat taşları programlamak diye bir şeyin dinimizde yeri yoktur. Olması istenen şeyler için taşlara o şeyleri söylemek ve neticesini ondan beklemek İslam’a aykırıdır.

Ayetlere bakıldığında dünyayı isteyenlerin de ahireti isteyenlerin de emekleri gerektiği görülmektedir. Bu, Allah’ın kanunudur. Allah bu hususta Müslüman – kâfir ayrımı yapmamaktadır. O şu şekilde buyurmuştur:

“Her kim bu çarçabuk geçen dünyayı dilerse ona, şu demek oluyor ki dilediğimiz hiç kimseye dilediğimiz kadarını dünyada derhal verir, sonrasında da onu, kınanmış ve kovulmuş olarak gireceği cehenneme sokarız.

Kim ahireti ister ve bir mü’min olarak ciddi bir çaba göstererek ona çalışırsa, işte böylelerinin çabası takdire şayandır.

Hepsine, dünyayı isteyenlere de, âhireti isteyenlere de Rabbinin ihsanından veririz. Rabbinin ihsanı kısıtlanmış değildir.” (İsrâ, 17/18–20)

“Kim dünya nimetini isterse ona ondan veririz ve kim ahiret nimetini isterse ona ondan veririz. Şükredenlerin mükâfatını vereceğiz.” (Âl-i İmrân, 3/145)

“Kim dünya yaşamını ve dünyanın ziynet ve şatafatını isterse, Biz orada onların işlerinin karşılığını kendilerine tam tamına öderiz ve onlara dünyada asla haksızlık yapılmaz.

Fakat onlara âhirette alevden başka bir şey yoktur. Onların dünyada yaptıkları tüm işler heder olmuştur, tüm yaptıkları boşa gitmiştir.” (Hûd, 11/15–16)

“Kim diğeri dünyada kazanç elde etmeyi isterse onun kazancında bir artış sağlarız: bu dünyada bir kazanç isteyene ise ondan bir şeyler veririz fakat bu şekilde biri, diğeri dünyanın nimetlerinden hiçbir hisse alamayacaktır.” (Şûrâ, 42/20)

“İnsanlardan kimi der ki: “Rabbimiz! Bizlere ne vereceksen, bu dünyada ver!” Onun Ahirette bir alacağı kalmaz. Onlardan kimi de; “Rabbimiz! Bu dünyada bizlere bir güzellik ver, Ahirette de güzellik ver. Bizi o ateşin azabından koru!” derler. Onlardan her birine kazandıklarından bir hisse vardır. Allah hesabı acele görür.” (Bakara, 2/200–202)

“İnsanın çalıştığından başkası kendinin değildir. Çalışmasına bakılacak; sonrasında karşılığı tastamam verilecektir.” (Necm, 53/39–41)

“Adam olsun hanım olsun, kim mümin olarak güzel işler yaparsa, elbet ona güzel bir yaşam yaşatacak ve onları işledikleri en güzel işleri esas alarak ödüllendirecek, kötülüklerini bağışlayacağız.” (Nahl, 19/97)

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir