Sigara içmek de yağlı yiyecek de sağlığa zararı olan. Peki hükümleri aynı mı?

SORU:

Sigaranın insanın sağlığına zarar vermesi bakımından caiz olmadığını bir kaç ortamda söylediğim zaman; çok yağlı yemek yemenin veya çok fazla kırmızı et yemenin de sağlığa zararlı olduğunu söyleyen arkadaşlarım aynı mantıkla bunların da caiz olmaması gerektiğini söyleyip sigaranın haram olup olmaması konusunda şüpheleri olduğunu söylediler... Bunun aslı nedir?

Tarih: 08 Nisan 2010


Sigaranın haramlığı görüşü, bir içtihada dayanır. Şu demek oluyor ki bu mevzuda “sigara haramdır” şeklinde bir ayet yada hadis bulunmamaktadır. Fakat ayetlerde Allah Teâlâ “kirli şeylerin (habâis) haram bulunduğunu” belirtmiştir. (Bkz: A’râf, 7/157) Bunun yanı sıra sigaranın sağlığa oldukça ciddi bir halde zararı olan olduğu da aşikârdır. Dolayısıyla bunlara bakarak sigara içmenin caiz olmadığı rahatça söylenebilmektedir.

adsense

www.fetva.net/yazili-fetvalar/sigara-icmenin-hukmu-nedir.html

Kırmızı et yada öteki yiyeceklerde ise durum farklıdır. Kırmızı et bi zâtihî zararı olan olan bir şey değildir. Yalnız bazı hastalığı olan kişilere ve ölçüyü kaçırarak yiyen kişilere zararı olan olduğu bildirilmektedir. Aslen bu çekince tüm yiyeceklerde de bulunabilir. Sözgelişi şeker, zararı olan bir yiyecek maddesi değildir. Fakat hastalığı olan kişilere doktorlar şekerden kaçınmayı tavsiye etmektedir. Bu, şekerin haram bulunduğunu değil; bir tek o kişinin yada benzer durumda olan kişilerin sağlığına zararı olan bulunduğunu, dolayısıyla her insanın değil bir tek bu durumda olanların kaçınmasının lüzumlu bulunduğunu gösterir. Fakat bugüne dek sigaranın bir faydasının bulunduğunu söyleyen herhangi bir uzmana rastlanmamaktadır. Tersine hepimiz için hem de oldukça zararı olan olduğu tespit edilmiştir. Bu açıdan bundan şiddetle kaçınmak gerekir.

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sigara içmek de yağlı yiyecek de sağlığa zararı olan. Peki hükümleri aynı mı?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.