Sövgü etmek orucu bozar mı?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Sövgü etmek orucu bozmaz; fakat sevabını alır götürür! Bir taraftan oruç tutup öteki taraftan insanlara küfürler savuran, onların kişilik haklarına saldırı eden bir şahıs boş yere aç kalmış olur. Allah Teâlâ, Kur’an-ı Kerim’de orucun amacını şu şekilde belirtmiştir:

“Ey inanıp güvenenler! O oruç, sizden öncekilere yazıldığı şekliyle size de yazıldı ki kendinizi koruyasınız.” (Bakara, 2/183)

Bu ayete bakılırsa, oruç tutan bir mümin, günahlara karşı kendisini öteki zamanlardan daha oldukça korumak durumundadır. Nebîmizden rivayet edilen bir hadis şöyledir:

 “Oruç tutan öyleki insanoğlu vardır ki kârları bir tek açlık ve susuzluk çekmektir.” (İbn Mace, Sıyâm, 21; Ahmed b. Hanbel, 2/373)

Madem orucunuzu tutarak Allah’ın bir emrini yerine getiriyorsunuz; o halde onun yasakladığı şeylerden de uzak durmalısınız.

Nebîmizden rivayet edilen başka bir hadis de şöyledir:

“Oruç bir kalkandır. Oruçlu kimse fena söz söylemesin. Kendisiyle itişmek ve dalaşmak isteyene ‘ben oruçluyum, ben oruçluyum’ desin ve onunla dalaşmasın.” (Buhârî, Savm, 2; Müslim, Sıyâm, 163; Ebû Dâvûd, Sıyâm, 25; Tirmizi, İman, 17; Nesâî, Sıyâm, 42; İbn Mâce, Sıyâm, 1; Dârimî, Savm, 27; Muvatta, Sıyâm, 57; Ahmed b. Hanbel, 1/195, 196, 2/257, 273)

YAYIMLANDIĞI YER: Yahya Şenol, Ramazan ve Oruç, 3. Baskı, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2017, s. 95-96.

Bununla ilgili görüntülü cevabımızı aşağıdaki linkten seyredebilirsiniz:

www.fetva.net/oruc/oruc-tutan-kisi-kufur-ederse-orucu-bozulur-mu.html

Oruç tutan bir müminin kazanması ihtiyaç duyulan dînî ve etik değerleri özetleyen bir yazımızı aşağıdaki linkten okumanızı tavsiye ederiz:

www.suleymaniyevakfi.org/ramazan-ve-oruc/firsatlar-ayi-ramazan.html

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir