Sünnet namazlar kimi zaman terk edilebilir mi?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı

Dinimiz namazların sünnetlerini kılmayı kati olarak emretmemiş; teşvikte bulunmuştur. Kılanlar büyük sevaplar elde eder; fakat kılmayanlar herhangi bir günaha girmiş olmazlar. Farz namaz şeklinde anlaşılmaması için sünnet namazların kimi zaman terk edilmesi uygundur.

Sabah namazının sünneti, öğle namazının sünnetleri, akşam namazının sünneti ve yatsı namazının son sünneti Nebîmizin sürekli kıldığı, nadiren terk etmiş olduğu sünnetlerdir. Bunlara sünnet-i müekkede denir. Bu tarz şeyleri kılmak her ne kadar kişiye oldukça büyük sevaplar kazandırsa da farz değildirler; terk edilmeleri halinde kişiye uhrevî bir azap gerektirmez. Doğrusu şahıs kılmaması halinde Allah katında bu namazlardan hesaba çekilmez. Fakat Nebîmizin nadiren terk edip devamlı kılması, bir Müslüman için bu namazları kılma mevzusunda kafi bir sebeptir. Zira o bizlere her mevzuda örnektir. O, bu namazları devamlı kılmışsa bizim de devamlı kılmaya çalışmamız gerekir. Nebîmiz bu namazları kendi başına ihdâs etmemiş, bazı ayetlerden yola çıkarak kılmıştır. Bu ne kadar bu şekilde olsa da kati bir buyruk olmadığı için bunların farz şeklinde algılanmaması da önemlidir. Bu yüzden kimi zaman terk edilebilir.

Cevabın yayımlandığı yer için bkz: Yahya Şenol-Enes Alimoğlu, İnsanlık Zamanı Süresince O Namaz, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2016, s. 158-159.

Sünnet namazlar hakkında geniş informasyon için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

Farzlardan önce ve sonra kılınan sünnet namazların ayetten delili var mı?

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir