Sünnet namazlar kimi zaman terk edilebilir mi?

SORU:

Sünnet namazların bazen terk edilmesi gerektiği, sünnetin terkinin de sünnet olduğu gibi bir ifade kullanılıyor. Doğru olup olmadığı hakkında bilgi verir misiniz?

Tarih: 07 Aralık 2016


Dinimiz namazların sünnetlerini kılmayı kati olarak emretmemiş; teşvikte bulunmuştur. Kılanlar büyük sevaplar elde eder; fakat kılmayanlar herhangi bir günaha girmiş olmazlar. Farz namaz şeklinde anlaşılmaması için sünnet namazların kimi zaman terk edilmesi uygundur.

adsense

Sabah namazının sünneti, öğle namazının sünnetleri, akşam namazının sünneti ve yatsı namazının son sünneti Nebîmizin sürekli kıldığı, nadiren terk etmiş olduğu sünnetlerdir. Bunlara sünnet-i müekkede denir. Bu tarz şeyleri kılmak her ne kadar kişiye oldukça büyük sevaplar kazandırsa da farz değildirler; terk edilmeleri halinde kişiye uhrevî bir azap gerektirmez. Doğrusu şahıs kılmaması halinde Allah katında bu namazlardan hesaba çekilmez. Fakat Nebîmizin nadiren terk edip devamlı kılması, bir Müslüman için bu namazları kılma mevzusunda kafi bir sebeptir. Zira o bizlere her mevzuda örnektir. O, bu namazları devamlı kılmışsa bizim de devamlı kılmaya çalışmamız gerekir. Nebîmiz bu namazları kendi başına ihdâs etmemiş, bazı ayetlerden yola çıkarak kılmıştır. Bu ne kadar bu şekilde olsa da kati bir buyruk olmadığı için bunların farz şeklinde algılanmaması da önemlidir. Bu yüzden kimi zaman terk edilebilir.

Cevabın yayımlandığı yer için bkz: Yahya Şenol-Enes Alimoğlu, İnsanlık Zamanı Süresince O Namaz, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2016, s. 158-159.

Sünnet namazlar hakkında geniş informasyon için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

Farzlardan önce ve sonra kılınan sünnet namazların ayetten delili var mı?

adsense

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sünnet namazlar kimi zaman terk edilebilir mi?

Ne OLuşturmak Istiyorsunuz
Standart Soru
Kişilik testi gibi sorular hazırlayabilirsiniz.
Resimli Soru
Bilgi testi. Sorularla bilgi ölçümü yapın.
Anket
Etkili ve görsel anketler hazırlayabilirsiniz.
Makale
Başka sitelerden verileri kolayca entegre ederek listeler hazırlayabilirsiniz
Liste
Etkileyici Yazılar Oluşturabilirsiniz
Oylama Listesi
Kullanıcılar oluşturduğunuz içerikleri puanlayarak en iyi içeriği öne çıkarabilirsiniz.
Caps
Caps Resminizi seçip yükleyin
Görüntü
Resim veya Hareketli Resim
Gif
Hareketli Resimlerle etkileyici listeler oluşturabilirsiniz.