“Sura üflendiği süre, o gün, aralarındaki soy yakınlığı yarar vermez…” (Mü’minun 23/101) ayetinde niçin akrabalık örneği verilmiştir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Sual Detayı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

“Sura üflendiği süre, o gün, aralarındaki soy yakınlığı yarar vermez ve birbirlerine de birşey soramazlar.”  (Mü’minun 23/101)

Âhirette akrabalık bağlarının işe yaramaması, oradaki adaletin mutlaklığını ve kusursuzluğunu, insanların birbirlerine sual soramaması da âhirette verilecek hesabın dehşetini göstermektedir.

Bu dünyada en güçlü bağ aile ve akraba bağıdır. Bilhassa kavmiyetçiliğin ileri gittiği Arap yarımadasında bu daha da ileri düzeydeydi. Bu ayet ve haşrin dehşetini özetleyen öteki ayetleri bir arada değerlendirdiğimizde bu dünyadaki en güçlü bağlılıklar bile yarar vermeyecektir. Kimse kimseyi soramayacaktır. Bu âyeti açıklayan şu âyetler de buna kanıt olmaktadir. “Kulakları sağır eden o ses ulaştığında, işte o gün şahıs kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve evlatlarından kaçar. O gün, herke­sin kendine yetip artacak bir derdi vardır” (Abese 80/33-37).

Bu âyetler bizlere orada Tanrı için olmayan akrabalık bağlarının işe yaramayacağının ve her insanın kendi derdi ile meşgul olacağının sahnesini anlatmakta, iyiye çağıran ve kötüden caydıran bir nasihat vermektedir.

Peki mü’minlerin içinde akrabalık bağlan devam edecek midir?

Cennete girmeğe, Bilhassa ‘Adn cennetlerine gidenler için, akrabalık bağları işleyecektir (Ra’d 13/23; Yâsîn 36/55-56; İnşikâk 84/9). ‘Adn cennetine girenlere, iyi oldukları takdirde babalarını, eşlerini ve çocuklarını Yüce Tanrı verecektir. Bun­dan anlıyoruz ki, cennetlikler içinde ameller değerlendirildikten sonrasında bağlar devam edecektir. Bu dünyada ilâhî vahy ve peygambere düşmanlıkta birleşenlerin, diğeri âlemde tüm bağları kopacaktır. Burada, yanlış zemin üstünde ku­rulan birlikteliğin orada asla faydası olmayacaktır.

“Onlar, birbirlerini de arayıp sormayacaktır.” Bu dünyada kötülüğün, inkârın çevresinde toplanıp can dostluğu yapanların diğeri âlemde birbirlerini soramamaları, hakkaten derin caydırıcı bir ileti taşımaktadır.

Mahşer öylesine bir yerdir ki, suçlular, kâfirler ve inkârda dostluk kuranlar: “Birbirlerine gösterirler. Suçlu kimse, o günün azabından kurtulmak için oğullarını, karısını, kardeşini, kendisini barındırmış olan soyunu ve yeryüzünde bulunan herkesi feda ederek kendisini kurtarmak ister” (Me’âric 70/11-14). Değil birbirinin durumunu sormak, tüm değerlerini vermeyi bile aklına getirecektir.

Netice olarak diyebiliriz ki, inkâr, şirk, kötülükler, ilâhî vahye ve peygambere karşı çıkmalar, diğeri âleme intikal ederek, bu dünyada bunIarın çevresinde toplanıp dostluk kuranların bağlarını koparacak, birbirle­rinden uzak düşürüp birbirinin hallerini soramaz hale getirecektir. Bu esastan hareket edersek diyebiliriz ki, tevhîd inancı, iyilikler, ilâhî vahye ve peygambere saygı duymak ve onların buyurduklarını yerine getirmek için bu dünyada dostluklar kuranın dostluğu diğeri âlemde de devam ede­cektir. Bunların kısaca müminlerin kardeşliği ve dostluğu orada sürerken, bağları kopanlar derin pişmanlık duyacaklardır.

Slm ve yakarış ile…
Sorularla İslamiyet

ozsenur tarafınca Pt, 03/01/2011 – 10:00 tarihinde gönderildi

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir