Talak suresinin 12. ayetinde geçen “emrin, bunlar (yer-gök) arasından inip durması” ne anlama gelir?

Lütfenlog in or register to like posts.
Yazı
Yanıt
Yanıt

Kıymetli kardeşimiz,

Ayetin meali:

“Allah O yüce Yaratıcıdır ki yedi kat göğü ve yerden de onların benzerini yaratmıştır. Allah’ın emri ve hükmü bunlar içinde inip durur ki, Allah’ın her şeye kadir bulunduğunu ve Allah’ın her şeyi ilmiyle ihata ettiğini, O’nun bilimsel haricinde hiçbir şey olamayacağını siz de bilesiniz.” (Talak, 65/12)

Ayette söz mevzusu edilen “Allah’ın emri”, iki şekilde yorumlanmıştır:

Birincisi: Buradaki “buyruk”den maksat, yedinci semanın yukarısından yeryüzüne inen vahiydir. (Maverdî, ilgili ayetin tefsiri).

Evet, Allah’ın gönderilmiş olduğu vahiylerin yüksek derecelerine işareten “gökten iniyorlar” denir. Ve ilahî vahiyleri ihtiva eden kitaplara da -bu yüzden- “Semavî kitaplar” adı verilir. Vahiyler gökten indirilmiş olduğu benzer biçimde, son karar kıldıkları mekân ise yeryüzüdür. Bundan dolayı peygamberler ve muhataplar yeryüzü sakinleri olan insanlardır.

adsense

İkincisi ise, burada yer edinen “buyruk”den maksat Allah’ın kaza ve yazgıidir. Alimlerin büyük çoğunluğu bu görüştedir. Buna gore, yedi kat göğün katmanlarından yeryüzünün en derin katmanlarına kadar, öteki bir ifadeyle evrenin bir köşesinden öteki köşesine, bir ucundan öteki bir ucuna kadar, varlık namına ne var ise, hepsi de Allah’ın yazgı ve kazası olarak Allah’ın emridir, işidir. (bk. a.g.e.)

İster teşrii hükümler olan vahiyler olsun, ister tekvini hükümler olan kaza ve yazgıin yansıması olsun, yer ile gök içinde cereyan eden tüm vahiyler ve ontolojik inşaların hepsi, Allah’ın sonsuz ilim, kudret ve hikmetinin varlığına işarettir.

Slm ve yakarma ile…
Sorularla İslamiyet

birinsan556 tarafınca Ct, 24/12/2011 – 01:29 tarihinde gönderildi

adsense

Reactions

0
0
0
0
0
0
Already reacted for this post.

Reactions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir